30 października 2017 roku odbyło się spotkanie Społecznej Rady Gospodarczej działającej przy burmistrzu Szydłowca.  Uczestniczyli w nim przedstawiciele branży kamieniarskiej z Szydłowca i okolic.

Tematem, jaki omawiano wraz z burmistrzem Arturem Ludwem, była koncepcja zagospodarowania dawnego Rynku Składowego, czyli dzisiejszego Placu Wolności, mająca służyć prezentacji i promocji szydłowieckiego piaskowca. Ustalono, że przedsiębiorcy przygotują projekty takiej koncepcji, które zostaną zaprezentowane i omówione na następnych spotkaniach.


Obecny Plac Wolności to jeden z trzech historycznych miejskich rynków, połączonych ulicą Radomską, powstały przed 1528 rokiem. Jego pierwotna nazwa – Rynek Składowy, Składowski, albo po prostu Skład – pochodzi stąd, że składowano na nim żelazo, którym handlowano, a z czasem także inne towary.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeden z szydłowieckich historycznych rynków powróci do swojej pierwotnej funkcji i będzie służył promocji szydłowieckiego rzemiosła kamieniarskiego i kunsztu miejscowych rzemieślników.

info i foto: UM Szydłowiec