Spędzą oni tydzień w naszym mieście realizując w szkole program Culture & Education w ramach wolontariatu Global Citizen. Program realizowany jest na całym świecie i ma na celu poprawę poziomu edukacji oraz szerzenie tolerancji oraz zrozumienia międzykulturowego.

Organizatorem tych działań jest międzynarodowa organizacja studencka AIESEC działająca na 54 uczelniach wyższych w Polsce. Organizacja prowadzona jest przez studentów i dla studentów. Członkowie AIESEC wyjeżdżają na wolontariat i praktyki zagraniczne zdobywając doświadczenie w 124 krajach świata.

Nasza trójka wolontariuszy będzie prowadzić zajęcia językowe w różnych klasach przez kolejne 5 dni dzieląc się równocześnie kulturą swoich krajów.

Pierwszego dnia pobytu w Szydłowcu zagraniczni studenci zadomowili się w internacie szkolnym, odbyły się wstępne prezentacje, spotkania, rozmowy i oczywiście wspólne zdjęcia. W pochmurne, ale ciepłe popołudnie zwiedzili nasze miasto doceniając jego urok, szczególnie w kontraście z ogromnymi miastami z których przyjechali tj. New Delhi, Nairobi, czy Vancouver (w Kanadzie, gdzie studiuje dziewczyna z Bangladeszu). Najważniejsze odczucia dotyczyły jednak ludzi na ulicach i w sklepach. W porównaniu z Warszawiakami zrobiliśmy wrażenie ludzi przyjaźnie uśmiechniętych. Super! Wolontariusze przywieźli ze sobą entuzjazm, pozytywne nastawienie do wszystkich, otwartość, życzliwość, a także ciekawość świata.

Jest to właściwie dla nich pierwsza wizyta w Polsce, pierwsze (po Warszawie) odwiedzane miasteczko i pierwsza szkoła, w której pracują z młodzieżą. Następnie udadzą się do Przysuchy, Piaseczna i kilku innych miast na Mazowszu. Życzymy owocnego, pełnego miłych wrażeń pobytu w Szydłowcu.

Portal Nasz Szydłowiec w najbliższy czwartek będzie gościł podczas lekcji prowadzonej przez zagranicznych wolontariuszy. Będzie również okazja do rozmowy. 

egzo1