Dnia 19.12.2011 roku uczestnicy projektu udali się z wizytą do szydłowieckiego zamku. Zostali miło przyjęci przez Dyrektora Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych panią Anetę Oborny, która opowiedziała krótką historię o powstaniu Muzeum i jego zbiorach. Dowiedzieli się, że Muzeum zostało otwarte w 1975 roku i posiada ponad 2000 eksponatów. Eksponaty są zdobywane na trzy sposoby: od darczyńców, kupowane i wypożyczane z innych muzeów/

Muzeum organizuje wystawy stałe i czasowe. Obecna wystawa czasowa w naszym Muzeum przedstawia dudy, które pochodzą z różnych regionów Polski. Ekspozycja będzie prezentowana do 14 kwietnia 2012 roku. Szczególną uwagę zwraca unikatowa akwarela wypożyczona z krakowskiego domu Jana Matejki, prezentująca anioła z dudami.

Muzeum ma bogate zbiory instrumentów, które znajdują się w magazynach, ponieważ pomieszczenia muzeum nie są wystarczająco duże, by pokazać wszystkie eksponaty.

W najbliższym czasie Zamek ma przejść kosztowny remont. Pani dyrektor Aneta Oborny zaoferowała uczniom przekazywanie informacji na temat zmian zachodzącym w zamku i muzeum.

Wizyta okazała się bardzo owocna, informacje i materiały, które zostały zebrane podczas zwiedzania będą wykorzystane w projekcie, mającym na celu promocję miasta Szydłowca.