4 września na wyspie szydłowieckiego zamku odbyła się pierwsza edycja FOSA FEST, skupiająca się na dobrej muzyce, jak i innych formach artystycznych.

Festiwal zaczął się o godzinie 16:00 od warsztatów kuglarskich zorganizowanych przez radomską grupę AWARIA. Uczestnicy festiwalu mogli spacerować po wyspie, gdzie co chwilę czekały na nich atrakcje.

Był pokaz i warsztat cyrkowy Krzysztofa Riewolda, półfinalisty programu Mam Talent, można było obejrzeć wystawę sztuki zaprezentowaną przez Magdalenę Majstrak, a także na żywo doświadczyć jak powstaje graffiti, które tworzył Marek Morus, znany m.in. z programu „Googlebox. Przed telewizorem”.

Muzyczna część festiwalu zaczęła się o godzinie 19:00, a rozpoczął ją zespół „Dressed as Humans”, poprzedzony pokazem kuglarstwa. „Dressed as Humans” – wypadkowa spotkania na gruncie warszawskim czterech skrajnie różnych charakterów. Spoiwem jest dla nich miłość do rocka alternatywnego. Później pojawiały się zespoły „shama”, czyli zżyta ekipa z Warszawy grająca bluesa i rocka z lat 60. czerpiąc inspirację z muzyki nowoczesnej, „Psyhoes” – grający stoner rock z nutą psychodeli oraz funku oraz „All the Same”, mieszanina głośnego, energetycznego rock’n’rolla z indie rockiem oraz brzmieniem syntezatorów.

O 23:00 zmienił się klimat na dziedzińcu zamku, a to wszystko za sprawą artysty „Skarby” oryginalnie poczęty we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego projekt zanurzający się w głęboką tradycję polskiej muzyki rozrywkowej, jazzowej i big-beatowej, łącząc to z  nagraniami terenowymi, samplami z kronik filmowych i fragmentami kinematografii.

Ostatnim zespołem był duet KYOKU & Essex – połączenie młodej artystki grającej po całej Polsce (i nie tylko) z niesamowicie brzmiącym wokalem oraz producenta muzyki hip – hopowej, znanego z kolaboracji z Kubanem, czy Quebonafide, grający również DJ-sety.

Organizatorzy zapowiadają, że pierwsza edycja FOSA FEST nie jest ostatnia i już zapowiedzieli kolejną edycję w 2022 roku. 

FOSA FEST nie zgromadziła tłumu publiczności, ale Ci, którzy przybyli z pewnością nie żałują, bo muzyka była naprawdę przednia. 

video: Nasz Szydłowiec TV

foto: Fosa Fest