Kilkanaścioro dzieci z Gminy Orońsko szuka pierwszych oznak wiosny, łapie krople deszczu, kuca, wspina się na palcach. Wszystko w ramach projektu prowadzonego w Orońsku w Centrum Rzeźby Polskiej. 

Trwa właśnie projekt realizowany przez Ingę Pytkę-Sobutkę, tegoroczną stypendystkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działania polegają w głównej mierze na spotkaniach zogniskowanych wokół fotografii mobilnej i jest prowadzony we współpracy z Gminą Orońsko a w szczególności ze Świetlicą w Orońsku. W spotkaniach biorą udział dzieci z terenu Gminy Orońsko, w wieku 10 -13 lat.

Na spotkaniach prowadzonych przez stypendystkę fotografia staje się pretekstem do
uważności, zatrzymania się w pędzącym świecie. Uważnego i czułego obserwowania. W czasach gdy świat pędzi a my razem z nim, obecna pandemia pokazała jak ważna jest umiejętność zatrzymania się, pobycia ze sobą.

Jest to trudne gdy wokół jest tyle bodźców. Dzieci, które jak nigdy wcześniej mają dostęp do technologii, swój „pandemiczny” czas spędzały głównie przyklejone do ekranów. „Ten nurt i to zainteresowanie, a właściwie tą normę, chcę wykorzystać do uważniejszej obserwacji świata offline.

Seria spotkań z dziećmi, również w plenerze, ma ukazać moc jaką możemy czerpać choćby z przyrody, która może stać się pretekstem do poszukiwań inspiracji do tworzenia.” – wspomina Inga Pytka-Sobutka.

Projekt trwa od kilku miesięcy, a już część uczestników ma za sobą pierwsze sukcesy fotograficzne. Nagrody i wyróżnienia zdobyła czwórka dzieci w konkursie plastyczno-fotograficznym zorganizowanym przez MDK w Radomiu, na który wpłynęło ponad 700 prac!

Inga Pytka-Sobutka posiada 20 letnie doświadczenie jako animatorka kultury i fotografka, prowadząc najpierw grupę fotograficzną a następnie stowarzyszenie. Współpracowała w międzyczasie z wieloma organizacjami, artystami i
instytucjami, m.in. Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych, TVP, realizując swoje autorskie projekty oraz koordynując projekty innych instytucji.

Jej fotografie były pokazywane na kilkunastu wystawach w kilku miastach w Polsce oraz w Mohill (Irlandia). Szkoliła się u Marty Wojtal, Agaty Serge, a Tadeusz Rolke był w Szydłowcu (na zaproszenie stowarzyszenia) na dwudniowym plenerze fotograficznym. W 2014 r, otrzymała za swoją działalność, nagrodę czytelników miesięcznika
„Zwierciadło”.

W 2020 roku jej fotografia znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Documentary Family Awards, na który wpłynęło ponad 7 000 zdjęć z całego świata!

Prowadzi swój autorski projekt na Instagramie pod nazwą „Czuła Obserwacja”, który włącza innych użytkowników i polega na uważnym spacerowaniu i łapaniu chwil.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.