Od października Gmina Szydłowiec rozpoczęła działania mająca na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Celem jest osiągnięcie oszczędności na poziomie 10% – podczas jednej ze swoich konferencji premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że samorządy będą zobowiązane do takich działań.

W pierwszej kolejności oszczędności dotyczyć będą pracy urzędów i gminnych jednostek, ale również miejsc użyteczności publicznej. Mamy świadomość, że w pewnym stopniu obniży to komfort użytkowania niektórych miejsc, jednak gmina jest zmuszona do takiego działania. Oczywiście mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, będzie to dotyczyć mało uczęszczanych lokalizacji. Nie możemy pozwolić sobie na oszczędności kosztem bezpieczeństwa mieszkańców.

Wyłączane są urządzenia oświetleniowe na elewacjach, latarnie przy skwerach, placach i tam gdzie nie wpływa to bezpośrednio na zmniejszenie bezpieczeństwa. Gmina Szydłowiec podejmując działania mające na celu ograniczenie zużycia energii, zmodernizuje blisko 1/3 oświetlenia ulicznego. Stare latarnie zostaną zastąpione przez energooszczędne urządzenia LED.

Informujemy, że aktualna prognoza kosztów energii elektrycznej dla Gminy Szydłowiec zwiastuje wzrost opłat o blisko 700% w porównaniu do bieżącego roku. Nawet gdyby ustawa dotycząca maksymalnych cen prądu dla samorządów weszła w życie, gmina zapłaci za energię o 100% więcej niż w tym roku.

info. Urząd Miejski w Szydłowcu