Wielu już pewnie nie pamięta, że w Łaziskach w gminie Orońsko znajduje się XIX – wieczny pałac z terenem parkowym, który niegdyś był zamieszkały, a po II wojnie światowej był siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego, a dziś jest w rękach Skarby Państwa, dzierżawiony przez osobę prywatną.

Budynek od 1997 roku jest wpisany do gminnego rejestru zabytków, ale od lat nie był remontowany. Planów remontowych nie ma również obecny właściciel pałacu i terenu, który ma prawie 9 hektarów.

Temat remontu pałacu powrócił całkiem niedawno, a zainicjował go wójt gminy Orońsko, która to chce przejąć teren zespołu pałacowo – parkowego na którym znajdują się: klasycystyczny dwór oraz zabudowania dawnego folwarku: spichlerz, stajnia, dwie stodoły i obory oraz dwojaki dla służby.

Na temat przejęcia terenu radni gminy Orońsko dyskutowali na sesji gminnej.

Pomimo wielu wątpliwości radnych ostatecznie wyrazili oni zgodę na to, aby wójt Henryk Nosowski poczynił kroki sprawdzające, czy w ogóle rewitalizacja tego miejsca jest możliwa. Wójt otrzymał upoważnienie do rozmów z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Ministrem Kultury, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Marszałkiem Województwa Mazowieckiego. Wójt ma rozeznać się czy przejęcie terenu z budynkami i remont będzie w ogóle opłacalne. Jak mówił rząd Prawa i Sprawiedliwości ma przeznaczyć około 250 milionów złotych na remonty budynków dawnych Państwowych Gospodarstw Rolnych. Jest szansa, aby otrzymać nawet 100% dofinansowania.

Według wójta w tym miejscu mogłyby znajdować się: świetlica wiejska, filia biblioteki, przedszkole, a nawet klub seniora.

Radni mieli wątpliwości co do opłacalności inwestycji. Dotacja swoją drogą, ale dopytywali czy gminę będzie później stać na utrzymanie tego obiektu. Zaznaczali również, że sam pomysł jako taki im się podoba, ale trzeba wszystko przeanalizować. Ostatecznie wójt otrzymał upoważnienie do rozmów.

Rewitalizacja zespołu pałacowo – parkowego w Łaziskach wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Ziemia Szydłowiecka odzyskałaby kolejny odremontowany zabytkowy budynek.

Póki co nie pozostaje nam nic innego jak czekać na kolejne wieści od wójta gminy Orońsko, który ma prowadzić w tej sprawie rozmowy.

ps. nie udało nam się znaleźć żadnego zdjęcia pałacu z dawnych lat, jeżeli ktoś takowe posiada prosimy podesłać skan na maila redakcja.naszszydlowiec@gmail.com lub podjechać z oryginałem do redakcji „Nasz Szydłowiec” na ulicy Kilińskiego 13 w Szydłowcu, zeskanujemy na miejscu. Z chęcią zobaczymy jak pałac wyglądał wcześniej i pokażemy naszym czytelnikom.

foto główne: FotoPolska