Niespełna tydzień po 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, uczniowie ZS im. KOP zaprosili swoich kolegów ze szkoły i innych szkół szydłowieckich na program przywołujący pamięć Żydów z Szydłowca pt. „Historia Żydów z miasteczka S.”

Wśród gości pojawili się naczelnik Wydziału Edukacji ze Starostwa Powiatowego – Joanna Strzelecka, dyrektorzy szkół – Marianna Łaska, Robert Górlicki, Sławomir Drabik oraz kilku nauczycieli.

Spotkanie popularyzujące wiedzę o Żydach szydłowieckich i upamiętniające ich wielowiekową obecność w naszym mieście rozpoczęła dyrektor Bernarda Padzik. Tuż po wprowadzeniu głos zabrała nauczycielka Joanna Plewa-Dziubek, która opowiedziała o Akcji Żonkile przeprowadzanej corocznie dla upamiętnienia powstańców z Warszawskiego Getta. W tym roku obok przypinania mieszkańcom Szydłowca papierowych żonkili, uczniowie z klasy II LO policyjnej przeprowadzili ankietę na temat szydłowieckich Żydów. I także o wynikach tej ankiety poinformowała zgromadzonych Joanna Dziubek ( prezentację wyników można zobaczyć na facebook’u Szkoły Dialogu).

Wszyscy z uwagą wysłuchali komentarzy nawiązujących do ankietowych pytań, po których nadeszła pora na montaż przygotowany przez nauczycielki Joannę Wiśniewską i Marzenę Pudzianowską wraz z młodzieżą szkolną.

Przez lata żydowskiej historii naszego miasta prowadził słuchaczy tegoroczny maturzysta Mateusz Lis, którego opowieść przetykana była poezją i piosenką poetycką w wykonaniu grupy artystycznej. Wszystkiemu towarzyszył pokaz zdjęć z żydowskiego Szydłowca. Na koniec spotkania wszyscy zostali zaproszeni na herbatę i żydowskie słodkości przygotowane przez uczniów klas żywieniowych oraz do wymiany refleksji na temat wspólnej pamięci i bieżących spraw.

Dziękujemy. ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ!

Więcej zdjęć: TUTAJ

info: Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza