Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek już od wielu lat kultywuje tradycję Nocy Kupały. W tym roku Wianki przypadły na dzień rozpoczynający wakacje. 23 czerwca w szydłowieckich szkołach uroczyście zakończono rok szkolny, a wieczorem jak co roku mieszkańcy miasta i okolic tłumnie przybyli do Parku Radziwiłłowskiego, by wspólnie świętować WIANKI ‘ 2023.

Sobótkową noc ognia, wody, urodzaju, płodności, miłości i radości rozpoczęto wspólnym koncertem Miejskiej Orkiestry Dętej w Szydłowcu, tym razem pod batutą Piotra Stanika.

Usłyszeć mogliśmy między innymi utworzy Zbigniewa Wodeckiego np. „Chałupy welcome to”, oraz The Champs „Tequila”.

Gdy muzyczne prezentacje rodzimych szydłowieckich artystów dobiegły końca przyszła kolej na gościa specjalnego. W tym roku z Rzeszowa do Szydłowca przyjechał zespół 𝐊𝐀𝐑𝐂𝐙𝐌𝐀𝐑𝐙𝐄. Grupa czerpie z folkloru polskiego, bałkańskiego, ukraińskiego czy żydowskiego. Za pomocą takich instrumentów jak skrzypce, akordeon, gitara, kontrabas i cymbały grupa rozgrzewała publiczność. Zespół wykonał utwory inspirowane muzyką pogranicza Polski, a także tradycyjną polską muzykę. Żywa, energetyczna muzyka przenikała się ze spokojnymi, lirycznymi utworami wprowadzającymi w tajemniczy nastrój.

Po dwóch koncertach przyszedł czas na widowisko plenerowe przygotowane przez Teatr „U Radziwiłła” w reżyserii Sławy Lorenc Hanusz. Pokaz składał się z tańców z pochodniami, wiankami oraz różnych tańców obrzędowych. Nie zabrakło także pokazu Ognia.

Oprócz występów muzycznych aktorzy z teatru wykonali dwa utwory muzyczne: Aleksandra Kiljanek zaśpiewała „To nie ptak” (Kayah & Bregovic), następnie w duet Agnieszka Sobutka – Klepaczewska i Tomasz Gil wykonali piosenkę pod tytułem „Trwaj chwilo trwaj”.

Poniżej zamieszczamy fragmenty koncertów i spektaklu tegorocznych Wianków w Szydłowcu