Zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych to dopiero połowa pracy. Tak naprawdę, aby pozyskiwanie energii słonecznej przebiegało sprawnie, trzeba jeszcze prawidłowo dbać o panele: odpowiednio je konserwować, czyścić oraz kontrolować sprawność całej instalacji. 

Dlaczego należy dbać o czystość paneli fotowoltaicznych?

Czyste panele fotowoltaiczne zapewniają efektywne działanie całej instalacji. Nawet niewielka plamka lub zacienienie fragmentu panela może doprowadzić do obniżenia jakości działania całego systemu. Panele fotowoltaiczne oczyszczają się naturalnie przez deszcz. Woda deszczowa zmywa doskonale kurz i pyły. Zdarza się jednak, że na powierzchni paneli powstają bardziej trwałe zabrudzenia. Wówczas musimy usunąć je ręcznie. Do takich zabrudzeń należą odchody ptaków oraz spiętrzenia pyłków z roślin (dokuczliwych szczególnie wiosną). Gdy takich zanieczyszczeń jest sporo, warto na początku wynająć specjalną firmę, która zajmie się bezpiecznym usunięciem zabrudzeń. Z czasem można oczywiście nauczyć się specjalistycznego czyszczenia paneli tak, aby ich nie uszkodzić.

Dlaczego panele fotowoltaiczne powinny być odśnieżane?

Kolejnym problemem, z którym należy się liczyć, jest konieczność odśnieżania paneli. Instalacje fotowoltaczine, na których zalegają geste hałdy śniegu, nie wykorzystują w pełni swojego potencjału. Na szczęście, zimowe miesiące to czas, gdy gospodarstwo domowe jest napędzane energią skumulowaną w ogniwach fotowoltaicznych przez całe lato. Jednak zdarza się, że zimowa obfituje w wiele słonecznych dni – warto je wykorzysta, aby pozyskiwać darmowy prąd ze Słońca, a zalegający śnieg będzie to uniemożliwiał.

Jak bezpiecznie oczyszczać panele fotowoltaiczne?

Po pierwsze, czyszczenie należy wykonywać wtedy, kiedy panele fotowoltaiczne są  całkowicie zimne, a więc wieczorem. Miejsce pracy należy dobrze sobie oświetlić. Czyszcząc panele musimy używać tylko takich przedmiotów, które nie będą ingerowały w strukturę paneli – szczotki druciane, czy takie z włosiem z tworzywa sztucznego oczywiście całkowicie odpadają. Instalacje PV nie znoszą dobrze też czyszczenia ich silnymi detergentami. Do czyszczenia powierzchni paneli należy używać delikatnych środków chemicznych. W sklepach znajdziemy dedykowane środki czyszczące do tego typu instalacji. Zamiennie do nich, można użyć takich środków pielęgnująco-czyszczących, których używamy do… pielęgnacji naszej skóry. To co nadaje się do oczyszczania naszej skóry, nie podrażni również delikatnej struktury tworzywa sztucznego.

*Wiele cennych wskazówek dotyczących tego, jak dbać o instalacje fotowoltaiczne oraz jakie korzyści może przynieść fotowoltaika, znajdziecie na stronie firmy Solarx

undefined