Dieta Cud? Czy coś takiego naprawdę istnieje? Czy w dzisiejszym świecie jakikolwiek model żywienia gwarantuje nam redukcję masy ciała bez wpływu na zdrowie? Czy diety dostępne w mediach są skuteczne?
W odpowiedzi na te pytania można by napisać kilkustronicowe wypracowanie, a i tak jednoznacznej odpowiedzi nie otrzymamy. Ale jak to? Przecież diety celebrytów działają, bo widzimy ich świetne sylwetki na ekranie. To prawda sylwetki celebrytów są świetne, jednak zalecenia, które promują niekiedy są po prostu wyssane z palca. Nie wierzysz? Chcesz dowodu?
W 2017 roku jedna z czołowych „pseudo-dietetyczek” o popularnym nazwisku ochoczo wygłaszała tezy na temat zdrowego odżywiania. Według niej dieta bezglutenowa stanowi jedyne właściwe podejście do żywienia, zaś smalec gęsi według jej uznania stanowi bogate źródło białka. Z biologicznego punktu widzenia stwierdzenia te nie mają dużo wspólnego z prawdą, co potwierdzono, gdyż tezy te otrzymały nagrodę biologicznej bzdury roku.
Oczywiście znajdą się tacy, którzy i tak puszczą w zapomnienie te „wpadki przy pracy”, gdyż przecież sportsmenka wygląda świetnie. To prawda, nie wolno zarzucić tutaj nieprawidłowego podejścia do zdrowia. Jednak warto uświadomić sobie, że kierowanie się zaleceniami pseudo-dietetykow/celebrytów nie jest dobrym podejściem w kontekście zdrowia. Ich sylwetki to wynik długoletnich treningów, które stanowią część ich pracy, gdyż w mediach trzeba być „fit”.
Jest to tylko przestroga przed tym, aby podchodzić do swojego zdrowia rozsądnie i nie kierować się modnymi zaleceniami oraz dietami dostępnymi w sieci. Na dowód otrzymują państwo tabelę, w której znajduje się kilka przykładów jadłospisów często promowanych przez „sławnych ludzi”. Jednak jak to wygląda od strony czysto dietetycznej?
Jak widzimy „diety cud” działają, jednak czy na pewno w taki sposób, jakbyśmy tego chcieli. Czy warto poświęcić zdrowie w celu szybkiej redukcji masy ciała?
Na pewno znajdą się i tacy, którzy spróbowaliby tych restrykcyjnych schematów żywienia. Pamiętamy jednak, że wprowadzenie go na własną rękę jest dość niebezpieczne oraz może okazać się, że przyniesie więcej złego niż dobrego.
Ocenę trendów żywieniowych, które „wkładane” są nam do głowy za pośrednictwem mediów pozostawiam państwu. Warto jednak uświadomić sobie, że redukcja masy ciała jest korzystna dla zdrowia, jednak nie kosztem zdrowia.