Jednym z najbardziej obciążonych elementów w każdym domu jest komin. Służy do odprowadzania spalin, dymu z budynku, a także do jego wentylowania. Z tego powodu powinniśmy zwracać uwagę na to, aby był odporny na działanie różnorodnych czynników, a także odpowiednio stabilny. Komin, niezależnie od sytuacji, musi zapewnić domownikom dobry ciąg. Decydując się na komin, warto wpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest samodzielne murowanie komina, czy może jednak postawienie na komin systemowy? 

Komin murowany – czy to już przeżytek?

Z pewnością wiele osób zdaje sobie sprawę, że dotychczas kominy budowany były w dość charakterystyczny sposób. Stanowiły one samodzielną konstrukcję nośną bądź część ściany budynku. Były murowane wraz ze ścianami, lub nieco później. Tradycyjny komin nie obędzie się bez własnego fundamentu. Ponadto, musi zawierać trzon, wlot, czapkę kominową oraz odpowiednio wykonaną obróbkę blacharską. Fundamenty zwykle konstruowane są w taki sam sposób, jak w przypadku pozostałych ław. Używa się do tego zbrojonych prętów oraz przede wszystkim dobrej jakości betonu, który utrzyma późniejszy ciężar komina. 

Trzon komina muruje się z cegieł. Musi powstać odpowiedniej wielkości otwór, do którego następnie włożona zostanie specjalna rura do odprowadzania dymu czy spalin. W sytuacji, kiedy w jednym trzonie znajdować się będzie więcej otworów, należy przestrzegać ściśle odstępu, który wynosi minimum szerokość jednej cegły, tj. 12 cm. W sytuacji, kiedy masz mały dom lub możliwość usytuowania kilku przewodów w jednym trzonie, warto to zrobić, ponieważ zapewni to znacznie mniejsze straty ciepła, a przy okazji polepszy to ciąg kominowy.

Czym charakteryzuje się komin systemowy?

Nowoczesny komin to głównie komin systemowy. Czym się charakteryzuje? Głównie tym, że dostarczany jest na budowę jako całość. Komin systemowy to fabrycznie skonstruowany element z odpowiednich rur, kształtek, akcesoriów dodatkowych i pomocniczych, a także obudowy w postaci pustaków.

Komin systemowy zazwyczaj zawiera dodatkową izolację termiczną, jednak tego typu elementy stosuje się zwykle w pomieszczeniach, które pozbawione są ogrzewania. W kominach systemowych rury bardzo często obudowane są specjalnymi pustakami, zazwyczaj keramzytobetonowymi lub pe riolitowymi, które są odporne na działanie wysokiej temperatury, jak i ognia. Co ciekawe, kominy systemowe są tak konstruowane, by pasowały do jak największej ilości kotłów. Z tego powodu jeden komin może obsłużyć zarówno kotły na gaz, na olej czy kotły na paliwo stałe.

Jaki komin wybrać?

Wybór odpowiedniego komina jest bardzo ważny, ponieważ ten jeden element może mieć poważny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników oraz na to, jak całość ogrzewania będzie działała. Warto wybierać dobrej jakości kominy, w tym też systemowe, które gwarantują odpowiedni przepływ