Szydłowiecka Liga Piątek Piłkarskich rozgrywana na asfaltowym boisku przy Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w latach 1996-2001 to już historia naszego miasta. 

Rozgrywki zorganizowane przez pasjonatów piłki nożnej, przywiodły do sportowej rywalizacji pięcioosobowe drużyny. Oprócz wymiaru sportowego, warto wspomnieć że podczas każdej rozgrywanej kolejki, piłkarskie zmagania obserwowała spora grupa kibiców.

17 lat minęło od ostatniego rozegranego meczu w ramach Szydłowieckiej Ligi Piątek Piłkarskich. Wielu do dziś pamięta drużyny biorące udział w rozgrywkach takie jak: „Przydworcowa” czy „Combo”.

Jarosław Cender jeden z organizatorów tamtych rozgrywek, a także uczestnik, postanowił wydać książkową publikację poświęconą SzLPP. Jak sam mówi trochę mu to zajęło, ale dziś cieszy się, że wszystko udało się dokończyć, a książka jest już dostępna.

Warto dodać, że Szydłowiecką Ligę Piątek Piłkarskich próbowali reaktywować Paweł Bloch wspólnie z Arturem Marszałkiem, ale na boiskach przy ul. Sportowej oraz powiat szydłowiecki „na liceum”, ale już na całkowicie innym, nowoczesnym boisku. Obie inicjatywy zakończyły się po kilku rozegranych rundach.

Przedstawiam w niej najważniejsze rozstrzygnięcia w rywalizacji drużyn pięcioosobowych o mistrzostwo Szydłowca, podstawowe dane z każdego sezonu, ligowe ciekawostki oraz bohaterów i organizatorów tego społecznie fenomenalnego zjawiska, a także związane z ligowymi rozgrywkami emocje. Kto chce przenieść się w czasie, ożywić wspomnienia i pobiegać za piłką na asfaltowym boisku „na liceum” niech sięgnie do tej książki. Myślę, że My – uczestnicy tej pięknej i szlachetnej inicjatywy środowiska piłkarskich entuzjastów – zasłużyliśmy sobie na to, by znaleźć swoje miejsce w historii. W historii naszej Małej Ojczyzny – napisał na swoim facebooku autor książki Jarosław Cender.

Z ogromną przyjemnością prezentujemy naszym czytelnikom tę książkę. Można ją nabyć w salonikach prasowych „Tom” oraz w „Księgarni Współczesnej” w Szydłowcu.