Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu przystąpiła w roku szkolnym 2022/23 do projektu ERASMUS+.

Po wizycie hiszpańskich pedagogów ze szkoły w Canete de las Torres do Szydłowca przyjechała grupa 13 uczniów pod opieką 3 nauczycieli.

Goście przebywali w Polsce w dniach 3-11 października, a nauczyciele i uczniowie szydłowieckiej „Jedynki” starali się, by pobyt był pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

Początkiem wizyty Hiszpanów w Polsce był pobyt w Warszawie w której m.in. spacerowali po Starym Mieście oraz oglądali panoramę stolicy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Uczniowie ze szkoły w Canete de las Torres zamieszkali w domach uczniów z PSP nr 1 i wspólnie z nimi spędzali czas – uczestniczyli w lekcjach oraz zajęciach pozalekcyjnych, wycieczkach i spontanicznych wypadach „na miasto”.

Drugiego dnia pobytu goście poznawali Szydłowiec i wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. W sali rycerskiej Zamku zostali przywitani przez zastępcę burmistrza, Anetę Furmańską. Trzeci dzień okazał się niezwykle intensywny w atrakcje: młodzi Hiszpanie uczestniczyli w miejskiej grze pt. HAVE A NICE DAY WITH US zorganizowanej w szydłowieckim parku nad zalewem; brali udział w warsztatach rękodzieła poprowadzonych przez Beatę Piekarską, na których mieli okazję do własnoręcznego wykonania wyplatanych bransoletek i opasek w barwach narodowych Polski i Hiszpanii; podziwiali występ zespołu czwartoklasistek „Iskierki” przygotowanych przez Justynę Bębenek-Augustyniak w wiązance aranżacji polskich ludowych piosenek – melodie i wykonanie tak przypadły widzom do gustu, że w przypływie euforii publiczność złożona z gości i gospodarzy spontanicznie odtańczyła na koniec „Macarenę” oraz tradycyjny taniec hiszpański.

6 października goście w towarzystwie polskich kolegów wybrali się na wycieczkę turystyczną na południe naszego kraju. Najwięcej wrażeń dostarczyła wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce – nie bez przyczyny to unikatowe miejsce zostało wpisane na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzano również krakowską Starówkę.

7 października polsko-hiszpańska grupa młodzieży odwiedziła Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie uczniowie zwiedzali pałac Józefa Brandta i podziwiali rzeźby w Muzeum Sztuki Współczesnej. Plenerowa wystawa w słonecznej pogodzie, spacer po parku, a następnie pieczenie kiełbasek przy ognisku – wspólnie spędzony czas pozwolił jeszcze bardziej zacieśnić więzy. Na zakończenie wizyty w Orońsku odbyły się warsztaty plastyczne, w trakcie których używając techniki cyjanotypii uczniowie stworzyli prawdziwe dzieła sztuki.

Weekend goście z Hiszpanii spędzili razem z polskimi rodzinami, a 10 października zwiedzili w jesiennych barwach Świętokrzyski Park Narodowy. W zwiedzaniu Świętego Krzyża towarzyszyła im piękna pogoda i wspaniałe nastroje. Wśród polsko-hiszpańskiej grupy widoczne były nie tylko dobre humory, ale przede wszystkim integracja zrodzona we
wspólnie spędzonym czasie, wśród wielu wrażeń i rozmów.

Moment pożegnania był ciężki zarówno dla polskich, jak i hiszpańskich uczniów. Rozstanie osłodziła nadzieja na ponowne spotkanie.

Czy uważasz, że projekty Erasmus+ dają dużo korzyści uczniom?

View Results

Loading ... Loading ...

Działania w ramach wizyty partnerskiej Erasmus+ koordynował zespół nauczycielek języków obcych w składzie: Magdalena Figarska, Anita Herka-Ubysz, Anna Michajłow-Arak, Marzena Myślińska, Anna Nowak, Anna Stopa, Agnieszka Turek przy wsparciu Dyrekcji PSP nr 1.