{phocagallery view=category|categoryid=74|limitstart=0|limitcount=32|detail=5|imageordering=5}

Na scenie prezentowali się ludowi wykonawcy muzyczni z naszego regionu: „Kumosie” z Sadku, Zespół Rodzinny z Korzyc, Kapela Henryka Siwaka z Chustek, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, „Zaborowianki” z Zaborowa, „Niezapominajki” ze Zbijowa, „Pawłowianki” z Pawłowa oraz „Załawianki” z Załawy.

Na scenę zapraszane były również dzieci, które brały udział w wielkanocnych konkursach. Całą imprezę prowadziła Agnieszka Sobutka – Klepaczewska z Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu – Zamek.

Odbył się również konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną oraz na najładniejszą pisankę.

Jednak głównymi punktami  Kiermaszu Wielkanocnego w Szydłowcu są: uroczyste otwarcie kiermaszu, poświęcenie palm wielkanocnych na rynku, procesja z palmami i figurą Chrystusa na osiołku do kościoła na uroczystą sumę.

O godzinie 11.40 na scenie ustawionej w centrum rynku pojawili się m.in. burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, senator Wojciech Skurkiewicz, poseł Zbigniew Kuźmiuk, marszałek Leszek Ruszczyk, przedstawiciele Rady Miejskiej w Szydłowcu, ksiądz proboszcz Adam Radzimirski i inni.

Burmistrz Andrzej Jarzyński, podkreślał jak ważne dziś jest pielęgnowanie naszej pięknej polskiej tradycji. Mówił, że ogromnie się cieszy że to już dziesiąty jubileuszowy Kiermasz Wielkanocny. Ogromną dumą burmistrza Szydłowca napawa to, że może żyć wśród takich ludzi jak Szydłowianie i może być ich burmistrzem.

Następnie ksiądz dziekan Adam Radzimirski odmówił stosowną do okoliczności modlitwę i znakiem krzyża poświęcił palmy wielkanocne, które na Rynek Wielki w Szydłowcu przynieśli wierni parafii Św. Zygmunta.

Po części oficjalnej z Rynku Wielkiego do kościoła na uroczystą sumę wyruszyła procesja, której przewodniczyła figura Chrystusa na osiołku. Figura ta to replika oryginału z 1460 roku, który swego czasu był w Szydłowcu. Od 1904 roku oryginał ( na zdjęciu poniżej) znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

www.naszszydlowiec.pl objął w tym roku patronat medialny na X Kiermaszem Wielkanocnym w Szydłowcu.