W dniach 7-8 września odbędą się obchody upamiętniające 83. rocznicę bitwy pod Barakiem z 1939 r. Wyjątkowy charakter uroczystości rocznicy bitwy pod Barakiem podkreśla coroczny udział w obchodach Straży Granicznej. Współczesna formacja jest spadkobierczynią przedwojennych tradycji polskich formacji granicznych – Korpusu Ochrony Pogranicza.

Uroczystości patriotyczne na ziemi szydłowieckiej z udziałem dowództwa SG, kapelanów SG, Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, a także Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska są wyrazem hołdu pamięci o obrońcach polskich granic, którzy poświęcili życie w zaszczytnej służbie w imię suwerenności i niepodległości Rzeczpospolitej.

Program:

Dwudniowe patriotyczne obchody zostaną zainaugurowane w czwartek 7 września. O godz. 16:15 na skwerze przy pomniku Tadeusza Kościuszki – Rynek Wielki w Szydłowcu odbędzie zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji oraz prezentacja Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska, która w tym roku uświetni patriotyczne uroczystości.

Artyści w mundurach zapewnią oprawę muzyczną mszy świętej, która o godz. 16:30 zostanie odprawiona w kościele św. Zygmunta w intencji poległych żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza. Uroczystości uświetni swoim udziałem Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz poczty sztandarowe.

Po zakończeniu liturgii, zaplanowano przemarsz uczestników uroczystości w asyście Orkiestry oraz Kompanii Reprezentacyjnej SG na cmentarz przy ul. Kamiennej w Szydłowcu.

O godz.17:45 na kwaterach wojennych cmentarza przy pomniku „Żołnierzom Poległym w Obronie Ojczyzny 1939-1944” odbędzie uroczysty się Apel Pamięci, przygotowany przez społeczność Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Komendą „Stańcie do apelu!” zostaną przywołani bohaterscy żołnierze oraz synowie i córki ziemi szydłowieckiej, którzy toczyli śmiertelną walkę o wolność narodu oraz o godność i honor Ojczyzny. Apel Pamięci zakończy salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej, po czym nastąpi złożenie kwiatów przed Pomnikiem.

Dnia 8 września obchody będą kontynuowane z ceremoniałem wojskowym przy pomniku „Żołnierzy Września 1939” w Baraku k. Szydłowca. W dzień rocznicy stoczonej bitwy z 1939 roku, w godz. 11:00- 12:00 delegacje złożą wieńce pod pomnikiem. Uroczystość dopełni występ Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Honorowy patronat nad uroczystościami objęli: Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga. Wydarzenie organizowane jest przez Powiat Szydłowiecki, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego w Warszawie oraz Miasto i Gminę Szydłowiec.

Info. Powiat Szydłowiecki