Panią konsul i publiczność przywitał burmistrz Artur Ludew, który opowiedział o naszym mieście i gminie. Następnie chór „Senioritas Malinki” zaprezentował krótki recital, oklaskiwany przez gości i panią konsul.

Pani Bożena Jarnot jako 13-letnia dziewczynka wyjechała z rodzicami do USA. Gdzie ukończyła szkołę średnią a następnie wydział sztuki University of Illinois. Po uzyskaniu dyplomu wyjechała na Hawaje. W 1990 roku Bożena Jarnot założyła agencję Hawaii Polonia Tours, organizującą podróże Polaków z USA, Polski, Kanady i Australii na wyspy archipelagu hawajskiego. Zaczęła aktywnie promować kulturę polską na Hawajach, a także przybliżać Polakom tradycje wysp Polinezji. Jako prezes Polish Cultural Society of Hawaii (Polskie Stowarzyszenie Kulturalne na Hawajach) organizuje tam festiwale kultury polskiej. Jest również aktywnym członkiem grupy Chopin Society of Hawaii (Hawajskie Stowarzyszenie Szopenowskie) i wielu innych organizacji promujących i wspomagających kulturę. Jest autorką licznych przewodników i książek o Hawajach, a także producentką polskojęzycznego filmu o wyspach archipelagu “Hawaje po polsku”. Organizuje doroczne Targi Hawajskie w Warszawie.

W uznaniu dla swojej działalności pani Bożena Jarnot została nominowana w 1988 roku na konsul honorową Rzeczypospolitej Polskiej w Honolulu z jurysdykcją na terytorium stanu Hawaje.

Pani Bożena Jarnot opowiadała o kraju, gdzie od wielu lat mieszka, który stał się jej wymarzonym miejscem na ziemi. Mówiła o geografii Wysp Polinezyjskich, krajobrazie, klimacie, zwyczajach i obyczajach, wplatając w opowieść liczne wątki osobiste.

Publiczność z zaciekawieniem słuchała szczegółów opowieści pani konsul, mówiącej o swoim kraju ciepło, interesująco i z olbrzymim zaangażowaniem emocjonalnym. Wieczór poświęcony promocji tego pięknego zakątka ziemi, jakim są Wyspy Hawajskie, był ciekawym i oryginalnym urozmaiceniem oferty kulturalnej Szydłowca. Inicjatorką i organizatorką pobytu pani konsul Bożeny Jarnot była pani Wanda Linchart z szydłowieckiego Stowarzyszenia „Spokojna Jesień Życia”.

wizytakonsul1

wizytakonsul2

wizytakonsul3