29 maja w Auli Św. Jana Pawła II na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się uroczysta Gala Finałowa Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Maryjnej „SANCTA MARIA” z udziałem laureatów. 

Niezwykle pięknie wpisała się w nią Kamila Guza-solistka zespołu „Radosne Nutki”, która zajęła w konkursie muzycznym I miejsce i jako jedna z nielicznych wystąpiła w Koncercie Laureatów.

Festiwal „Sancta Maria” ma za sobą wieloletnią tradycję i formułę konkursów: muzycznego, plastycznego, literackiego. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Krzyże i kapliczki bliskie naszym sercom” i skierowana była do dzieci i młodzieży z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Białorusi. Miała na celu wychowywanie ku wartościom chrześcijańskim, patriotycznym, tradycjom narodowym i rodzinnym.

Organizatorami festiwalu było Stowarzyszenie Sancta Maria i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Częstochowie. Patronat Honorowy na Festiwalem przyjęli: Ks. dr Wacław Depo Arcybiskup Metropolita Częstochowski, Samuel Pacholski Przeor Klasztoru Jasnogórskiego, Nikodem Kilnar Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.

Podczas Gali i Koncertu Laureatów, w wypełnionej po brzegi Sali Papieskiej można było usłyszeć najlepsze wykonania w konkursie muzycznym. Wśród nich znalazł się występ Kamili Guzy, solistki Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Radosne Nutki” działającego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Mirowie, która zdobyła I miejsce.

Zebrani w niedzielny wieczór, w Auli Św. Jana Pawła II podziwiali występy muzyczne wybranych laureatów, poznali nagrodzone prace plastyczne i literackie.

W uroczystości uczestniczyli znamienici goście: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, bp Andrzej Przybylski, przeor Jasnej Góry Samuel Pacholski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński, poseł Lidia Burzyńska, wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak, dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty Alicja Janowska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Rafał Piotrowski,

ks Marek Cisowski i ks. Łukasz Połacik. List gratulacyjny wystosował wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.

Festiwal okazał się niezwykle ważnym wydarzeniem spełniającym misję krzewienia wiary i wychowania w duchu wartości religijnych.

Info. Gmina Jastrząb

Foto. Radosne Nutki