W Parku Niepodległości wszyscy zebrani: kombatanci, władze samorządowe, przedstawiciele kościoła,nauczyciele, uczniowie szydłowieckich szkół i mieszkańcy Szydłowca na początku odśpiewali Hymn Polski 'Mazurek Dąbrowskiego’.

Następnie ksiądz proboszcz dziekan Adam Radzimirski odmówił stosowną modlitwę za poległych siedemdziesiąt trzy lata temu na sowieckiej ziemi.

Po chwili nauczyciel historii z PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi Rafał Arak przypomniał w skrócie tamte wydarzenia.

Na zakończenie złożno kwiaty i zapalono znicze.

{phocagallery view=category|categoryid=169|limitstart=0|limitcount=19|imageordering=5}

Po oficjalnych obchodach w Parku Niepodległości wszyscy uczestnicy udali się do PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego, gdzie mogli poddać się chwili zadumy. Wszystko to dzięki dzieciom z klasy IV a, które pod kierownictwem pani Grażyny Olesińskiej przygotowały montaż słowno – muzyczny pt. „Katyńskie dęby już szumią…”. Piękne patriotyczne pieśni, poezja i próba odwzorowania dylematów żołnierskich z pewnością mogła się podobać. Wyraz temu dały gromkie brawa na zakończenie!

Całość zakończyły podziękowania burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego i dyrektor PSP nr 1 im. Jana III Sobieskiego pani Małgorzaty Świercz, którzy szczególną uwagę zwrócili na piękne wzruszenia i wspaniałą postawę młodych ludzi, którzy pielęgnują pamięć naszej Ojczyzny.

W tym szczegółnym dniu nie można było również pominąć 3 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wielokrotnie podczas szydłowieckich obchodów ta straszna tragedia była wspominana. 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu wiozącego delegację na uroczystości katyńskie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, najwyżsi dowódcy wojskowi oraz załoga Tu-154M.

Już zawsze rocznice zbrodni katyńskiej będą nam się kojarzyli z tymi, którzy zginęli jadąc upamiętnić pamięć poległych na sowieckiej ziemi rodaków. 

Cześć ich pamięci!