W okresie dwudziestolecia międzywojennego Jerzy Szaniawski zasłynął jako dramaturg. Napisał około 70 dramatów, niestety ocalało tylko 30, pozostałe niepublikowane zginęły w pożarze jego dworku w Zegrzynku w 1977 roku. Najbardziej znane dramaty Jerzego Szaniawskiego to: „Murzyn”, „Papierowy kochanek”, „Żeglarz”, „Most”, „Adwokat i róże”, „Kowal, pieniądze i gwiazdy”, „Dwa teatry”.

Sztuka „Dwa teatry” powstała w 1945 roku. Prapremiera odbyła się w Teatrze Powszechnym w Krakowie w roku 1946. Kraków przyznał autorowi Nagrodę Literacką i Złoty Krzyż Zasługi. Jerzy Szaniawski uważał, że zadaniem teatru jest pobudzenie wyobraźni, myśli i uczuć odbiorcy. Problem przedstawiony na scenie nie kończy się wraz z zasłonięciem kurtyny, on często trwa w myśli, pamięci, wyobraźni widza. Dlatego, zgodnie z wolą autora, przedstawimy na scenie dwa teatry.

Realistyczny teatr „Małe Zwierciadło” przedstawi jednoaktówkę „Matka” o niespełnionej miłości między mężczyzną i kobietą i o miłości macierzyńskiej, a „Teatr Snów” ukaże to, co dzieje się w ludzkich myślach, uczuciach i marzeniach.

Wystąpią:

Dyrektor Teatru „Małe Zwierciadło” – Karol Bielecki

Dyrektor Teatru Snów – Michał Kowalczyk

Lizelotta – Magdalena Salamaga

Laura – Angelika Lejter

Chłopiec z deszczu – Jacek Tuszyński

Autor z fajką – Filip Łyczek

Montek – Krzysztof Głogowski

Woźna – Natalia Pyzara

Kobieta – Ewelina Biaduń

Matka – Anna Tarsińska

Pani – Marlena Śliwa

Córka – Andżelika Magda

Leśniczy – Marcin Sawczuk

Skrzypek – Zuzanna Gadowska

Reżyseria – Irena Przybyłowska Hanusz

Światło i dźwięk – Paweł Sasal

Scenografia – Barbara Pataj