Wczoraj, na treningu jednego z klubów sportowych z terenu powiatu szydłowieckiego, UKS Hubal Chlewiska, pojawił się koordynator, trener Maciej Anglart nadzorujący pracę klubu oraz prowadzone treningi. Jego obecność była związana z faktem, że klub jest uczestnikiem programu Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów zajmujących się szkoleniem dzieci w dziedzinie piłki nożnej. Jego celem jest ustalenie standardów pracy z młodymi zawodnikami, wspieranie procesu ich szkolenia oraz weryfikacja jakości oferowanych przez szkółki usług.

Przyznanie certyfikatu na jednym z czterech poziomów (złotym, srebrnym, brązowym lub zielonym) oznacza spełnienie przez szkółkę piłkarską szeregu kryteriów, co jednocześnie gwarantuje odpowiednią jakość prowadzonego szkolenia.

UKS Hubal Chlewiska może obecnie pochwalić się zielonym certyfikatem PZPN. W rozmowie z prezesem klubu, Andrzejem Świerczem, oraz trenerem drużyny Żaków, Rafałem Guzem, dowiedzieliśmy się, że klub aktywnie dąży do uzyskania kolejnego stopnia certyfikacji. Planuje on utworzenie nowej drużyny w przyszłym roku, co umożliwi zdobycie brązowego certyfikatu. Kolejnym krokiem do osiągnięcia poziomu srebrnego brakuje głównie nowej szatni przy obiekcie sportowym. Ten warunek obecnie jest już w trakcie realizacji. Wcześniej informowaliśmy, że klub otrzymał dotację na zakup i montaż budynku kontenerowego szatni w wysokości 242 535,00 zł. Jeśli te warunki zostaną spełnione klub podejmie odpowiednie kroki do uzyskania kolejno wyższych stopni certyfikacji PZPN.

Na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) możemy znaleźć informacje dotyczące kryteriów, które obejmują pięć kluczowych obszarów działalności każdej szkółki piłkarskiej. Na czele tej klasyfikacji znajdują się kwalifikacje trenerów.

Jednym z kluczowych kryteriów uzyskania zielonego certyfikatu PZPN jest posiadanie trenera z licencją minimum na poziomie Grassroots C/UEFA C/Futsal C. Dla certyfikatu brązowego wymagane jest posiadanie licencji Grassroots C/UEFA C, natomiast dla srebrnego – UEFA B. Kryteria Programu Certyfikacji udostępniamy pod linkiem

Korzyści jakie niesie za sobą certyfikacja PZPN to między innymi możliwość uzyskania dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jak podaje PZPN – Dzięki Programowi Certyfikacji rodzice i dzieci grające w piłkę nożną uzyskują pewność, że certyfikowany oddział szkółki piłkarskiej spełnia standardy szkoleniowe, jest bezpieczny, a jego kadra ma kwalifikacje niezbędne do szkolenia zawodników.

Sprawdziliśmy oficjalną stronę Polskiego Związku Piłki Nożnej i okazało się, że z certyfikatem PZPN mogą się pochwalić dwa kluby piłkarskie z powiatu szydłowieckiego: UKS Hubal Chlewiska oraz Akademia Piłkarska Szydłowiec.