O tym, że jest susza mamy nadzieję nikogo nie trzeba przekonywać. Brak śniegu zimą, bardzo słabe opady deszczu wiosną i latem, powodują że ziemia jest wysuszona. To powoduje z kolei kolejne tragiczne skutki.

Wiele samorządów w Polsce stara się wdrażać przeróżne rozwiązania wspomagające walkę z suszą. Do tych samorządów dołączyła gmina Szydłowiec.

Dziś na Urząd Miejskiej poinformował, że w związku z wystąpieniem zjawiska suszy na terenie kraju ograniczone zostanie koszenie traw na terenach zielonych będących w jego administracji. Ograniczenie koszenia traw pozwoli utrzymać większą ilość wody w gruncie.

Urząd planuje również utworzenie łąk kwiatowych na terenach nad zalewem.

Bioróżnorodność gatunków roślin zarówno na trawnikach, ale także na łąkach kwiatowych pozytywnie wpłynie na populację pszczół.

Urząd Miejski wystosował również apel do zarządców pozostałych terenów zielonych na terenie gminy Szydłowiec, a także do właścicieli posesji prywatnych o podobną formę walki z suszą.

Są to bardzo dobre wiadomości. Utrzymująca się od kilku lat susza wymagała takich działań od samorządu szydłowieckiego. Cieszymy się, że czynione są pierwsze kroki.

My ze swej strony zachęcamy także do zbierania wody deszczowej czyli tzw. „deszczówki”, którą można później wykorzystać do podlania ogrodu, trawnika, czy umycia samochodu.

Zachęcamy również Urząd Miejski do zastanowienia się, czy podobnej łąki kwiatowej nie warto zrobić w Parku Radziwiłłowskim? Po pierwsze byłyby to plusy opisane wyżej, po drugie kolorowe kwiaty dodałyby kolorytu temu miejscu.