Wczoraj mieszkańcy Szydłowca zebrali się, aby uczcić pamięć o zamordowanych Polakach w lasach katyńskich przez sowietów.

Obchody 83. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Szydłowcu rozpoczęły się w kościele Parafii św. Zygmunta w Szydłowcu mszą świętą. Po mszy nastąpił przemarsz zebranych w asyście pocztów sztandarowych do Parku Niepodległości, gdzie delegacje złożyły znicze i kwiaty pod pomnikiem „Katyń 1940”.

Kolejna część obchodów obyła się już w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu, gdzie uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami przygotowali spektakl słowno-muzyczny.

Na spektaklu usłyszeć można było aranżacje utworów m.in „Ballada wrześniowa”, „Modlitwa Obozowa”, „Ostatni List”, „17 września”, wszystkie w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Szydłowcu. Uczniowie wraz z dyrektorem przypomnieli zebranym na sali uczestnikom obchodów historię Katynia 1940 roku, odczytali prawdziwe listy więźniów, którzy stali się ofiarami oprawców sowieckich w Katyniu i jego okolicach. Młodzież przypomniała, że pamięć o nich nie została i nie zostanie wymazana z kart historii.

Poniżej prezentujemy Wam nasze relacje z tego wydarzenia oraz fragmenty niektórych utworów wykonanych przez uczniów wyżej wymienionej szkoły: