Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu serdecznie zaprasza na wystawę czasową Ludowe „stradivariusy”, której wernisaż odbędzie się w dniu 8 września 2017 roku w siedzibie instytucji – Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów o godzinie 17.00.

Na nowej wystawie przedstawiony będzie kunszt polskiego ludowego lutnictwa poprzez prezentację bogatej kolekcji skrzypiec, pochodzących głównie ze zbiorów własnych Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, uzupełnionych o najciekawsze egzemplarze instrumentów muzycznych pożyczonych z innych muzeów. Na szydłowieckiej wystawie prezentowane będą instrumenty XIX- wieczne – najstarszy datowany jest na ok. 1890 r. Znaczna liczba pokazywanych skrzypiec pochodzi z 1. połowy XX w., najnowsze wykonano w XXI w. Eksponowane skrzypce to wyjątkowe obiekty, które powstały w warsztatach samouków obdarzonych kreatywnością i odwagą w dążeniu do wymarzonych kształtów i form. Zaprezentowanych będzie 70 instrumentów muzycznych również 4 skrzypce, wykonane podczas warsztatów prowadzonych w muzeum przez mistrzów budowy skrzypiec „dłubanych” oraz „klejonych” – Zbigniewa Butryna i Piotra Sikorę. Wystawę dopełni bogaty materiał ikonograficzny: m.in. formy lutnicze do wyrobu skrzypiec, oryginalne obrazy – w tym po praz pierwszy prezentowany obraz Jacka Malczewskiego z 1902 r. Mężczyzna grający na skrzypcach (skrzypek) (w zbiorach MLIM od 2016 r.) oraz fotografie przedstawiające artystyczną dokumentację roli, jaką skrzypce pełniły przez wieki w codziennym życiu ludzi. Wystawa będzie trwać do końca lutego 2018 roku.

Uświetnieniem otwarcia wystawy będzie koncert Kapeli Byrtków, jednej z nielicznych już autentycznych kapel góralskich z Beskidu Żywieckiego oraz Janusza Prusinowskiego – inicjatora odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce, wybitnego skrzypka.

Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg, organizowanych od IX do XII wydarzeń: między innymi „Turniej skrzypków”, wykłady, prelekcje poświęcone wiejskim skrzypkom z regionu radomskiego i szydłowieckiego oraz dedykowana wystawie lekcja muzealna.

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Budżetu Województwa Mazowieckiego.

info; Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych