Weekend majowy zbliża się wielkim krokami! Szydłowiec tradycyjnie majówkę świętował będzie uczestnicząc w szesnastych już Szydłowieckich Zygmuntach.

Szydłowieckie Zygmunty to święto miasta i parafii pw. św. Zygmunta Króla Burgundii w Szydłowcu.

Świętowanie świeckie połączone jest z uroczystościami kościelnymi, ponieważ 2 maja w szydłowieckiej parafii wypada odpust. Oprócz tego w tym dniu obchodzone jest również Święto Flagi Narodowej.

Przez cały dzień na Rynku Wielkim w Szydłowcu mieszkańcy i goście będą mogli brać udział w kiermaszu rękodzieła.

O godzinie 11.15 na scenie usytuowanej przy Ratuszu Miejskim wystąpią uczniowie PSP nr 1 w Szydłowcu. O godzinie 12.00 odbędzie się uroczysta msza odpustowa z relikwiami św. Zygmunta. O godzinie 13.00 uroczystego otwarcia XVI Szydłowieckich Zygmuntów dokona burmistrz Szydłowca Artur Ludew. 15 minut później zaplanowany jest wydarzenie „Biało – Czerwoni w 100-lecie odzyskania Niepodległości”. 13.20 to czas kiedy do wspólnego tradycyjnego zdjęcia staną panowie o imieniu Zygmunt.

Ważną informacją jest to, że w tym roku 5 już Bieg Zygmuntów odbędzie się 2 maja. Jego start przewidziany jest na godzinę 13.30 (zapisy od 11.00 do 13.00) z Rynku Wielkiego. O godzinie 15.00 dekoracja zwycięzców.

O godzinie 19.00 na Rynku Wielkim rozpocznie się uczta muzyczna, którą rozpocznie szydłowiecki artysta Tomasz Kraska. Tomek z pewnością wykona kilka znanych coverów, ale liczymy również na autorskie utwory. Po Tomku wystąpi zespół Letter Hand z pochodzącym z Szydłowca Krzysztofem Falkiewiczem w składzie.

Na godzinę 20.30 zaplanowany jest finał XVI Szydłowieckich Zygmuntów, czyli koncert legendarnej radomskiej rockowej grupy IRA!!!

Zespół, którego nikomu przedstawiać nie trzeba, tym bardziej, że jak dobrze wiecie na wokalu w zespole wystąpi Artur Gadowski mocno kojarzony z naszym miastem. IRA w Szydłowcu z pewnością zagra swoje największe hity od „Nadziei”, poprzez „Wiarę”, „Mój Dom” czy „Ona jest ze snu”. Szykuje się wspaniała rock’n’rollowa zabawa!!!

Sporo będzie działo się w Szydłowcu również 3 maja.

O godzinie 10.00 przy pomniku Tadeusza Kościuszki rozpoczną się uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Przy pomniku będą miały miejsce: okolicznościowe przemówienia władz miejskich oraz złożenie kwiatów. O 10.30 w kościele św. Zygmunta rozpocznie się uroczysta msza święta.

O godzinie 15.oo zapraszamy wszystkich na część rozrywkową, którą rozpocznie Miejska Orkiestra Dęta z dedykacją dla mieszkańców. Następnie na scenie pojawi się zespół seniorów „Fantazja”, a potem przyjdzie czas na występy młodzieży. Najpierw laureaci „Sceny Zamek dla Każdego”: Zuzanna Nowakowska, Aleksandra Wnuczek, Wiktoria Witkowska i Natalia Sitkowska, podopieczni Pracowni Muzycznej „PIANO” oraz Justyna Rochniak. Zwieńczeniem artystycznych występów mają być recitale: Natalii Bieleckiej, Ani Bębenek oraz Zuzy Gadowskiej.

Warto wspomnieć, że zarówno 2 jak i 3 maja na Rynku Wielkim będą wykonywane darmowe sesje zdjęciowe. A 3 maja ustawione będą darmowe dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci.

3 maja o godzinie 10.oo na boisku „Orlik” przy ulicy Sportowej rozpocznie się turniej piłkarski z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia!

XVI Szydłowieckie Zygmunty patronatem medialnym objął portal Nasz Szydłowiec.