Temat zarośniętego terenu wokół stawu św. Jana w Chlewiskach pojawił się kilka dni temu w Echu Dnia.

W dużym skrócie chodzi o właścicielski spór. Kilka lat temu teren został wysprzątany i zrewitalizowany. Spór właścicielski jest pomiędzy Ochotniczą Strażą Pożarną, a gminą Chlewiska. Robert Gałązka prezes OSP w Chlewiskach twierdzi, że teren i dbanie o jego porządek należy do gminy Chlewiska (teren miał zostać przekazany gminie w 2015 roku). Natomiast wójt gminy Waldemar Sowiński twierdzi, że właścicielem terenu jest OSP co wynika z zapisów w księgach wieczystych.

Gdzie leży prawda, do końca nie wiadomo? Faktem jest jednak, że teren przy stawie św. Jana w Chlewiskach to wizytówka tej miejscowości znajdująca się po lewej stronie jadąc od strony Szydłowca.

Sprawę na swoim facebooku poruszył Rafał Czubak, znany społecznik, a niegdyś sołtys Chlewisk, który skrytykował władze samorządowe gminy Chlewiska za powstałe zaniedbania.

Dziś 28 sierpnia odbyła się sesja rady gminy w Chlewiskach na której wspomniany Czubak, wraz z Robertem Gałązką i Krzysztofem Adamczykiem (były wójt gminy Chlewiska) pojawili się i poprosili wójta o przywrócenie porządku na terenie strasznie dziś zarośniętego stawu.

Z tego co powiedział Rafał Czubak, wójt Waldemar Sowiński odmówił, argumentując swoją decyzją tym, że gmina nie jest właścicielem terenu.

Czy władzom gminy nie jest wstyd, że jedna z wizytówek Chlewisk wygląda tak jak teraz? Nieważne są spory, ważni są mieszkańcy. Dość dziadostwa i syfu. Jutro (sobota, 29 sierpnia) zapraszam wszystkich chętnych mieszkańców, do tego abyśmy razem uporządkowali teren przy stawie św. Jana w Chlewiskach. Zaczynamy o godzinie 14.55. Zabierzcie ze sobą potrzebne narzędzia. Rozpoczynamy porządki w naszych Chlewiskach” – powiedział Rafał Czubak.

Teren przy stawie św. Jana w Chlewiskach faktycznie jest zaniedbany co od razu rzuca się w oczy. Poniżej publikujemy zdjęcie zrobione w ubiegłym roku, kiedy teren ten wyglądał naprawdę okazale.

Kapliczka św. Jana Nepomucena w Chlewiskach stoi w tym miejscu od wielu lat. Poniżej zdjęcie z … 1912 roku. Dbałość o miejsca pamięci lokalnej powinna być dla władz samorządowych i mieszkańców „świętością”