W weekend 14 i 15 sierpnia w Orońsku mieszkańcy świętowali „Dni Orońska”, których organizatorami byli Urząd Gminy w Orońsku i Koło Gospodyń Wiejskich w Tomaszowie.
Przez cały weekend na uczestników czekało wiele atrakcji, a jedną z głównych była promocja krzemienia czekoladowego. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach archeologicznych dotyczących krzemienia czekoladowego, poznać jego historię, dowiedzieć się jak zbudować wioskę krzemienną, szałas, rozpalić ognisko, a także jak wykonać biżuterię. Utworzono strefę, w której zaprezentowano kilka zagadnień związanych z epoką kamienia oraz wydobyciem i obróbką krzemienia czekoladowego. Pokazy koncentrowały się wokół zainscenizowanego obozowiska schyłkowo paleolitycznych łowców zbieraczy, którego centralnym punktem był kryty skórami zwierzęcymi szałas.
Zostały zaprezentowane m.in. fragmenty konkrecji krzemienia czekoladowego, charakteryzującego się brązową barwą o różnych odcieniach i białą korą, a także rdzeń, czyli fragment konkrecji krzemiennej przygotowanej do produkcji wiórów lub odłupków wraz z odbitymi wiórami tworzące tzw. składankę i obrazujące, jak wyglądał proces produkcji półsurowca do wytwarzania specjalistycznych narzędzi wiórowych.
Krzemień czekoladowy był jednym z najbardziej pożądanych surowców używanym w pradziejach do wytwarzania narzędzi. Swoją popularność zawdzięczał przede wszystkim doskonałej łupliwości.
Przedstawione zostały przykłady zastosowania krzemienia czekoladowego do produkcji narzędzi, takich jak przekłuwacze, drapacze, rylce, grociki strzał, noże czy sierpy. Zrekonstruowane narzędzia są wzorowane na zabytkach odkrywanych przez archeologów na stanowiskach ze schyłku starszej epoki kamienia (paleolitu), środkowej epoki kamienia (mezolitu), młodszej epoki kamienia (neolitu) i z wczesnej epoki brązu. Uczestnicy mogli odkrywać zastosowanie prezentowanych narzędzi, np. wykonywać otwory w muszlach przy użyciu krzemiennych przekłuwaczy, żąć trawę sierpem czy ciąć materiały krzemiennym nożem. Dzieci wykonywały biżuterię z muszli przy użyciu krzemiennych narzędzi, a także z laserowo obrobionego już krzemienia. Dla wytrwałych znajdowało się stanowisko do szlifowania siekier krzemiennych.
Dopełnieniem pokazów były próby przyrządzania pradziejowych „potraw” przy płonącym obok szałasu ognisku, z użyciem obecnie mało znanych lub zapomnianych składników, np. lebioda, podagrycznik, czosnek niedźwiedzi, pokrzywa… Odważni mogli spróbować 🙂
Prezentowane były również zrekonstruowane naczynia gliniane, wykonane ręcznie bez użycia koła garncarskiego na wzór zabytków neolitycznych znanych z odkryć archeologicznych oraz figurki gliniane, przedstawiające kobiety, tzw. Venus, i zwierzęta – w pradziejach takie przedmioty służyły do celów magicznych, dzisiaj ułatwiają wgląd do bogatego świata wierzeń i wyobrażeń dawnych społeczności.
Dodatkową atrakcją dla dzieci był mini-wykop archeologiczny, umożliwiający poznanie pracy archeologów.
Dla urozmaicenia zabaw i atrakcji dla najmłodszych nie zabrakło strefy animacji; dmuchane zamki, trampoliny, cymbergaye, gościem specjalnym przewidzianym dla najmłodszych były Alpaki. Dla tych, którzy kochają smak tradycji nie zabrakło staropolskiego jadła i ludowego rękodzieła przygotowanego przez koła gospodyń wiejskich.
Z kolei dla aktywnych przygotowana była strefa sportu, czyli warsztaty Zumby, zawody sportowe, turniej piłki plażowej oraz pokaz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował stoisko dla Seniorów, gdzie serwowana dla wszystkich była kawa, herbata, ciasto i pyszna lemoniada przygotowana przez opiekunów Klubu Senior + w Orońsku, którym towarzyszyła Magdalena Piątkowska – kierownik Klubu Senior + na czele z Moniką Czubak p.o. kierownika GOPS i opiekunem Anną Muszyńską. W tej strefie można było uzyskać poradę zdrowotną dotyczącą przeciwdziałania narkomanii. Przewidziano również strefę zdrowia, w której można było wykonać pomiar ciśnienia, a także uzyskać poradę terapeutyczną jak przeciwdziałać alkoholizmowi.
Pierwszy dzień zakończył się przy zabawie tanecznej, którą poprowadził DJ Maximus.
Drugi dzień „Dni Orońska” rozpoczął się o godzinie 13.00 kiedy to wójt gminy Orońsko Henryk Nosowski przywitał przybyłych gości i nawiązał do historii wspominając, że 15 sierpnia w Polsce obchodzone są dwa święta równocześnie: państwowe i kościelne. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę bitwy warszawskiej często nazywanej „Cudem nad Wisłą”, a katolicy obchodzą Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
Po krótkiej lekcji historii życząc miłych wrażeń Wójt Gminy Orońsko Henryk Nosowski zachęcił do wspólnej zabawy i oficjalnie otworzył Wakacyjny Festiwal Muzyki Ludowej. Festiwal był adresowany do zespołów ludowych głównie z obszaru Lokalnej Grupy Działania „Razem Na Piaskowcu”.
Milena Szymańska, zajmująca się koordynacją i przygotowaniem wydarzeń kulturalnych w gminie Orońsko na wstępie również przywitała uczestników wydarzenie pn. „Dni Orońska 2021” i zachęciła do kontynuowania integracji podczas „Dni Orońska 2021” w niedzielę i korzystania z atrakcji przygotowanych w tym dniu.
15 sierpnia jak zawsze cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, okolicznych miejscowości oraz gości, którzy decydują się na przyjazd na teren stadionu Gminnego Klubu Sportowego „Oronka” w Orońsku. Ten dzień stał się elementem tradycji i zapisał się w kalendarzu miejscowych wydarzeń. Dla wielu osób to okazja do wspólnych spotkań, rozmów i integracji, na czym najbardziej zależy organizatorom.
Warto było wybrać się do Orońska. Najmłodsi mogli między innymi pobawić się na dmuchańcach lub popływać w kulach wodnych, zapleść kolorowe warkoczyki, mogli także kupić gadżety czy pamiątki na specjalnie przygotowanych stoiskach handlowych. Coś dla siebie znaleźli też starsi, ponieważ nie zabrakło również stoisk gastronomicznych.
Była okazja do dobrej zabawy. Dla miłośników pieśni ludowych wystąpiły kapele: „FACHMANI” z Wierzbicy, zespoły ludowe „Guzowianki” i „Młode Zaborowianki”, „Stępocianki” z Kowali oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Tomaszowa i „Ale Babki” z Guzowa, dla sympatyków disco-polo swoje przeboje zaprezentowała Gwiazda wieczoru zespół „EXTASY” i „MEJK” oraz „REVERS” i dr. MIARA. Imprezę poprowadził DJ. ROTEIRO w towarzystwie Mileny Szymańskiej – koordynatora całego wydarzenia pn. „Dni Orońska 2021”.
Poniżej nasza video – relacja:
Informacja na podstawie info ze strony Urzędu Gminy w Orońsku. Tam też więcej zdjęć: Kliknij TUTAJ