Ministerstwo infrastruktury zapowiedziało, że w ciągu najbliższych pięciu lat powstanie 200 przystanków kolejowych w całej Polsce.

Przystanki mają ułatwić skorzystanie z transportu kolejowego i wymazać białe plamy komunikacyjne.

Za kwotę 1 mld zł zamierzamy budować nowe przystanki kolejowe, odbudować te, które od lat nie istnieją oraz wydłużać perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Jest to kolejna odsłona walki naszego rządu z wykluczeniem komunikacyjnym” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister przypomniał, że walka z wykluczeniem komunikacyjnym jest priorytetem resortu infrastruktury.

Dzięki programowi budowy 200 przystanków podróż pociągiem może stać się powszechniejsza, a regionów wykluczonych komunikacyjnie będzie zdecydowanie mniej. Warunkiem realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Program umożliwia niedużym polskim firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych. Wpisuje się w proces odmrażania polskiej gospodarki, ponieważ inwestycje publiczne są od lat kołem zamachowym gospodarki oraz lekiem na wyjście z kryzysu.

W województwie mazowieckim w ramach programu wybudowanych zostanie 19 przystanków. Program nie ominie powiatu szydłowieckiego.

Na dworcu PKP w Szydłowcu zostanie wydłużony/przebudowany peron (wydłużenie peronu ma na celu przystosowanie stacji kolejowej do zatrzymywania się na niej pociągów dalekobieżnych), a w Chronowie w gminie Orońsko zrobiony zostanie przystanek w nowej lokalizacji. 

Przypominamy również, że w chwili obecnej trwa przebudowa dworca kolejowego w Jastrzębiu w powiecie szydłowieckim.