W sobotę 4 września odbyła się dziesiąta edycja „Narodowego Czytania”. W Szydłowcu akcja odbywała się tym razem w sali kominkowej szydłowieckiego zamku. Cała Polska pochyliła się tym razem nad „Moralnością Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Szydłowiecka edycja miała w tym roku wyjątkowy charakter, ponieważ gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji byli: wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska. Oprócz wspomnianych gości książkę autorstwa Gabrieli Zapolskiej czytali, również: burmistrz Szydłowca Artur Ludew, kierownik Wydziału Kultury i Dziedzictwa SCK „Zamek” – Agnieszka Sobutka – Klepaczewska oraz młodzież  z Teatru „U Radziwiłła”.

Zanim rozpoczęła się główna część „Narodowego Czytania” głos zabrali: wojewoda mazowiecki, burmistrz Szydłowca oraz poseł na Sejm RP Agnieszka Górska, którzy zachęcali do czytania książek, które m.in poszerza horyzonty i rozwija wyobraźnię.

Podczas wydarzenia nie zabrakło występu muzycznego, na gitarze klasycznej pięknie grał Robert Kwiędacz.

Spotkanie poprowadziła Małgorzata Bernatek, dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek”. Uczestnicy „Narodowego Czytania” w Szydłowcu otrzymali od wojewody Radziwiłła egzemplarze „Moralności Pani Dulskiej” z osobistą dedykacją.

Następnie przybyli goście zostali zaproszeni przez burmistrza Szydłowca do zwiedzenia Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych i Szydłowca, w tym zerknięcia na miasto z wieży ratuszowej.

Poniżej nasza video – relacja z „Narodowego Czytania” w Szydłowcu z wypowiedziami wojewody mazowieckiego i burmistrza Szydłowca: