Jedenastego listopada, w Szydłowcu i każdej gminie powiatu szydłowieckiego, jego mieszkańcy gromadzili się, aby świętować Odzyskanie Niepodległości, pielęgnować ducha patriotyzmu, fundamentu naszej tożsamości narodowej oraz oddać hołd tym, którzy poświęcili życie za naszą wolność. To czas refleksji nad wspólnym dziedzictwem i podziękowań dla tych, którzy nieśli sztandar niepodległości przez lata trudów.

W Szydłowcu na Rynku Wielkim odbyła się zbiórka sztandarów i delegacji, tworząc symboliczny początek uroczystości. Następnie, o godzinie 10:30, w kościele św. Zygmunta odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny, zgromadzając wiernych chcących uczcić narodowe święto.

Uczestnicy przemaszerowali ulicą Radomską, kierując się w stronę skweru Marszałka Józefa Piłsudskiego. Towarzyszyła im Szydłowiecka Miejska Orkiestra Dęta, dodając uroczystości patriotyczny charakter. Na skwerze odśpiewano Hymn, wysłuchano przemówień okolicznościowych, a także złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddając hołd bohaterom walk o niepodległość.

Wieczorem, atmosfera świętowania przeniosła się do szydłowieckiego zamku. O godzinie 18:00 rozpoczął się koncert międzypokoleniowy pod hasłem „Wolność Kocham i Rozumiem”. Celem koncertu było przypomnienie mieszkańcom, że 11 listopada to wyjątkowe święto pełne radości.

Podczas koncertu na scenie wystąpili muzycy z Fundacji Muzyczni oraz seniorzy z Zespołu Fantazja. Widzowie mieli także okazję obejrzeć montaż wideo przygotowany przez uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego. Dodatkowo, aktorzy z teatru „U Radziwiłła” prezentowali krótkie monologi, wzbogacając artystyczną formę tego wyjątkowego wieczoru.Święto odzyskania przez Polskę Niepodległości świętowano w każdej gminie z terenu powiatu Szydłowieckiego. Począwszy od gminy Orońsko,

przez gminę Mirów,

gminę Jastrząb,

i gminę Chlewiska