Docieramy do zespołów ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i osób, które gromadzą przepisy na potrawy przekazywane z pokolenia na pokolenie, charakterystyczne dla ziemi szydłowieckiej.
23 września 2016 roku zostaliśmy zaproszeni przez Zespół GÓRNIANKI z Bieszkowa Górnego na degustację potraw regionalnych. Panie: Mirosława Kępas, Teodora Parszewska, Leokadia Harabin, Barbara Figarska, Ewa Minda, Małgorzata Frąk, Monika Seweryn, Irmina Seweryn, Elżbieta Jelonek przygotowały wspaniałe potrawy regionalne między innnymi „żelazną porkę” oraz potrawy oparte na produktach regionalnych, np. kotleciki z piersi kurczaka, kulki serowe. Wszystkim smakował również ser własnego wyrobu pani Mirosławy Kępas. Wykonane zostały zdjęcia potraw, a następnie Panie z Zespołu Górnianki opowiedziały o produktach regionalnych, potrawach bożonarodzeniowych, wielkanocnych i innych tradycjach kulinarnych.
21 października 2016 roku podobne spotkanie odbyło się w Wysokiej, tym razem zaprosiły nas Panie Danuta Woźniak i Czesława Derleta z Zespołu ZDZIECHOWIANKI, w spotkaniu uczestniczyła również pani Teresa Sodel z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Terenowego Zespoły Doradczego w Szydłowcu. Przygotowane pyszne potrawy: porka, pazibroda, pyzy w sosie śmietanowym, racuszki – dania nagradzane w konkursach na potrawy regionalne. Podczas spotkania zostały wykonane zdjęcia potraw i powstał materiał filmowy. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o pieczeniu chleba, o związanymi ze świętami obyczajami kulinarnymi, o potrawach charakterystycznych dla okresu postu i przednówku, o ziołach z ogródków przydomowych oraz łąk i pól.
Przedstawiciele zespołu doradców uczestniczyli także w uroczystościach gminnych typu dożynki gminne w Jastrzębiu oraz festiwal ludowy w Mirowie. W trakcie dożynek wykonane zostały zdjęcia dokumentacyjne potraw z gminnego konkursu na najsmaczniejszą potrawę regionalną – w tym: pierogi z kapustą i mięsem, kapuśniaczki, klops mięsny, wiejski mazurek, smalec swojski i inne. Na festiwalu ludowym został nagrany krótki materiał filmowy na temat tradycji ziemi szydłowieckiej.
Bogactwo potraw i produktów uświadamia, że każdy produkt tradycyjny ma swoje korzenie i warto tradycje kulinarne podtrzymywać i promować. Dziedzictwo kulinarne jest bowiem elementem składowym dziedzictwa kulturowego, dostarcza nam wiedzy nie tylko o historii kuchni, produktach i potrawach tradycyjnych, ale także o dawnej kulturze, języku i obyczajach.
Zespół Doradców Metodycznych
Osoby, które chciałyby podzielić się z nami przepisami na potrawy regionalne prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji Starostwa Powiatowego w Szydłowcu telefon 48 617 70 82