Dopisująca pogoda spowodowała, że mieszkańcy tłumnie spacerowali pomiędzy straganami, a także w znakomitej frekwencji pojawili się na uroczystym otwarciu oraz uroczystej sumie w kościele św. Zygmunta. 

O godzinie 11.40 uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, senator RP Wojciech Skurkiewicz, poseł RP Zbigniew Kuźmiuk, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk, radny sejmiku Zbigniew Gołąbek oraz przedstawiciele lokalnych samorządów gminnego i powiatowego. 

Andrzej Jarzyński: „Przez 12 lat stworzyliśmy tradycję, która nie tylko jest wpisana w historię i dziedzictwo naszego miasta, ale przede wszystkim w nasze serca. Na przestrzeni tych 12-lat Szydłowiec zmieniał się i dziś również możemy obserwować zmiany, przeobrażenia, które po nas pozostaną jako ślad tego, że tutaj żyliśmy. Chciałbym jednocześnie przeprosić za niedogodności związane z tymi zmianami , proszę przyjąć moje przeproszenie, ale mając świadomość, że trzeba się najpierw natrudzić by potem cieszyć się z efektów. Jesteśmy na progu Świąt, dlatego wszystkim życzę by ten czas był czasem rodzinnym i radosnym. Życzę wszystkim Wesołych Świąt!”

Wojciech Skurkiewicz: „Szanowni Państwo czas zbliżających się Świąt to dla nas bardzo ważny czas. To czas kiedy Chrystus zwycięża nad śmiercią , nad szatanem i kłamstwem. Tego właśnie życzę Państwu, czyli codziennego zwyciężania dobra nad złem, prawdy nad fałszem. Niech dzieje Wam się jak najlepiej!”

Zbigniew Kuźmiuk: „Również dołączam się do wszystkich życzeń, a od siebie dodam, że życzę Państwu rodzinnych i pogodnych Świąt. Wszystkiego dobrego, a panu burmistrzowi dziękuje za zaproszenie na tą piekną uroczystość. Cieszę się, że pielęgnujecie te piękne tradycje”

Leszek Ruszczyk: „To wszystko co dziś widzimy na szydłowieckim Rynku to efekt niczego innego, jak tego że macie Państwo dobrego gospodarza i wierzę, że już za rok Chrystusa na osiołku będziemy zgodnie z tradycją i bez przeszkód prowadzili do kościoła sprzed Ratusza Miejskiego. Mieszkańcom życzę spędzania czasu świątecznego w towarzystwie najbliższych, życzę Państwu również tego, aby dobrobyt trafił wreszcie na ziemię szydłowiecką. Życzę Państwu również wielu dzieci, bo to nie samochody świadczą o sile kraju, a właśnie rodzące się dzieci.”

 

Chwilę po przemówieniach na scenie pojawił się biskup Adam Odzimek w towarzystwie księdza dziekana Adama Radzimirskiego. Biskup odprawił ceremoniał poświęcenia palm wielkanocnych, które wierni przynieśli w tym dniu do kościoła. 

Na placu kościelnym przez cały dzień ustawiona była figura „Chrystusa na Osiołku Palmowym”, która jest kopią rzeźby z roku 1460.

Punktualnie o godzinie 12.oo rozpoczęła się uroczysta Msza Św. na której biskup Odzimek udzielił sakramentu bierzmowania ponad setce młodych ludzi z dwóch parafii: św. Zygmunta w Szydłowcu oraz Matki Bolesnej w Sadku.

W imieniu rodziców księdza biskupa powitali rodzice jednego z bierzmowanych: Beata i Marek Sokołowscy. W Niedzielę Palmową w każdym kościele odczytywana jest Męka Pańska, którą w naszym kościele odczytało dwóch ministrantów oraz ksiądz Witold Witasek. 

W kazaniu biskup Odzimek serdecznie wszystkich przywitał, oraz nawiązywał do odczytanej chwilę wcześniej ewangelii. Mówił: „Bardzo się cieszę, że w tak piękny dzień jakim jest Niedziela Palmowa, przybywam do Was i z Wami świętuje. Tym bardziej, że dziś Wy kochani młodzi przeżywacie tak ważny Sakrament jakim jest Bierzmowanie. Ciesza się Wasi rodzice, którzy Was tutaj dziś wspierają, cieszą się Wasi dziadkowie otwierając swoje zatroskane serca. To Wasza rodzina, a o rodzinie pięknie ostatnio mówi Ojciec Święty Franciszek. Rodzina to życie codzienne, a to życie codzienne powinno byc wyrażane słowami: dziękuje, przepraszam , nie mogę. Dlatego to mówię, abyśmy nie zapominali tych słów, gdziekolwiek jesteśmy i z kim się spotykamy. Mam nadzieję, że na zawsze zapamiętacie dzień swojego bierzmowania, bo to dzień znamienny – Niedziela Palmowa. Dziś potrzebujemy ludzi wiary, ludzi kochających Pana Jezusa i jego kościół. Kochajcie Pana Jezusa, bądźcie ludźmi broniącymi swojej wiary! Potrzebujemy Waszego świadectwa, potrzebujemy Waszego ukochania Chrystusa!”

Po kazaniu wszyscy obecni w kościele wyznali wiarę, kapłani odmówili specjalną modlitwę o wylanie się na młodych Ducha Świętego, biskup Odzimek poświęcił równiez krzyże, które otrzymali wszyscy bierzmowani. Następnie w asyście księży przemierzał szydłowiecką świątynie i bierzmował, namaszczając czoła krzyżmem świętym. Nakładając ręcę na głowy młodzieży wypowiadał słowa „Przyjmij znamię Ducha Świętego”.

Msze św. swoim śpiewem ubogacił Chór Miasta Szydłowca „Gaudium Canti”, który niektórymi wykonaniami sprawiał, że słuchacze mieli ciarki na plecach, a także jak zwykle niezawodna schola parafialna i organista Zbigniew Matla.

Po zakończeniu sumy biskup Adam Odzimek w asyście księdza Radzimirskiego oraz Przemysława Dudy odwiedził miejsce w którym działa Strefa JP2 – Centrum Młodych, która z każdym tygodniem działa prężniej. 

 

Po zakończeniu sumy można było nadal uczestniczyć w kiermaszu, oraz wysłuchać regionalnych zespołów ludowych. Podczas tegorocznego święta wystąpiły m.in. Zespół Rodzinny z Korzyc, Zdziechowianki ze Zdziechowa, Kumosie z Sadku oraz Zespół z Chustek.

Ostatnim etapem było ogłoszenie wyników na najładniejsze palmy wielkanocne. W kategorii palma duża zwycięski okazał się Zespół Szkół im. Biskupa Jana Chrapka w Majdowie, a największa palma wielkanocna powstała pod kierunkiem nauczycielek plastyki – Elżbiety Zagórskiej i Teresy Lużyńskiej. 

Najładniejsza palma tradycjna wykonana została przez panią Danutę Woźniak.

Imprezę poprowadziła Agnieszka Sobutka – Klepaczewska z Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu – Zamek

{phocagallery view=category|categoryid=272|limitstart=0|limitcount=41|imageordering=5}