Oficjalne otwarcie XIV Szydłowieckiego Kiermaszu Wielkanocnego nastąpiło chwilę przed południem. Najpierw z ratuszowej wieży muzycy szydłowieckiej Miejskiej Orkiestry Dętej odegrali melodię Hejnału Szydłowca. Następnie przedstawieni zostali przybyli na uroczystość oficjele, politycy, samorządowcy. Kilka słów do zgromadzonych powiedział burmistrz Artur Ludew. Całego przemówienia burmistrza Szydłowca możecie posłuchać w linku.
Na ustawionej przed głównym wejściej do Ratusza Miejskiego scenie, uroczystego poświęcenia palm wielkanocnych dokonał biskup radomski Piotr Turzyński. Po tych obrzędach procesja prowadzona przez figurę Jezusa na osiołku przeszła do kościoła farnego pw. św. Zygmunta. W szydłowieckiej farze odprawiona została uroczysta msza św. podczas której biskup Piotr udzielił szydłowieckiej młodzieży Sakramentu Bierzmowania.
W kazaniu biskup Turzyński mówił: „Dziś wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, wjeżdżał jak król, tłumy wiwatują. Chrystus przyszedł do miasta, aby zbawić Świat, przez jego przyjście, mękę, okrutne cierpnie, śmierć otrzymaliśmy odpuszczenie grzechów. Dzisiaj warto zauważyć, że to przyjście Jezusa ciągle się dokonuje. Pan Jezus chce przychodzić, po to by zbawiać.
Przyszedł na polską ziemię 1050 lat temu. Przyszedł ze swoją Ewangelią. Świat dziś boi się Jezusa, bo mu zabierze wolność, bo go zniszczy. Jezus jednak człowiekowi nic nie zabiera, Jezus człowiekowi daje, przypominali o tym ostatnio zarówno Benedykt XVI i Franciszek. Co nam przyniósł Chrystus na polską ziemię? Najpierw przyniósł nam istnienie. Niektóre plemiona żyjące obok nas nie przyjęły chrztu. Dziś ich już nie ma, a my weszliśmy do chrześcijańskiego świata, staliśmy się Narodem. To nie przypadek, bo to Jezus daje nam życie, istnienie. Przyniósł nam przykazanie miłości, które jest szacunkiem do każdego człowieka. Może nie zawsze dorastamy, nie potrafimy wszystkich szanować jednakowo. Przyniósł nam Pan Jezus wezwanie do przebaczenia, do znaku pokoju. Mamy obowiązek przebaczać, szukać zrozumienia, okazywać szacunek do życia.
Pan Jezus na każdą słabość odpowiada miłosierdziem. Jezus uczy nas byśmy nikim nie pogardzali, samym sobą też nie. Mówię to dziś do Was wszystkich, do siebie samego, byśmy się chrześcijaństwa nie wstydzili. To wielki skarb być chrześcijaninem. Bez Jezusa życie jest puste. No bo jak wytłumaczyć cierpienie? Przecież ateiści też cierpią, chorują, umierają, ale jak sobie dają radę? Nam Pan Jezus dziś i w Wielki Piątek w ewangelii pokaże, że cierpnie ma sens, że nie jest głupie, że jest jakąś częścią naszego życia, że można je uczynić drogą do Pana Boga. Dzięki temu można się z tym trudnym ludzkim życiem zgodzić. Nic tak nie pokazuje sensu ludzkiego życia jak Chrystus.
Dziś prosimy o to by do Waszych (bierzmowanych) serc przyszedł Duch Święty. To właśnie Duch Święty nas inspiruje, porusza, mówi do nas głęboko w sercu. Przyjmijcie dziś Ducha Świętego jako swojego przyjaciela, jako kogoś kto będzie Was prowadził. To jest Duch prawdy, Duch życia, Duch miłości, Duch pocieszyciel. Ważne, by takiego przyjaciela mieć w drodze jaką jest życie. Pomaga w tak ważnych naszych życiowych wyborach. To On głęboko porusza nas w sumieniu.
Bezpośrednio po uroczystym kazaniu biskup Piotr Turzyński udzielił Sakramentu Bierzmowania, szydłowieckiej młodzieży z parafii św. Zygmunta oraz parafii w Sadku.
Jeszcze po mszy św. na Rynku Wielkim można było odwiedzać stragany, posłuchać ludowych i religijnych przyśpiewek w wykonaniu zespołów z: Korzyc, Zdziechowa, Sadku, Chustek, Ostałówka i Pawłowa. Rozstrzygnięto również konkurs na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”.
Komisja konkursowa w składzie: Teresa Sodel – doradca Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie Terenowy Zespół Doradczy w Szydłowcu, Anna Majstrak – radna Rady Miejskiej i Justyna Pisarek – nauczyciel Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu.
Po szczegółowym zapoznaniu się z palmami zgłoszonymi do konkursu komisja postanowiła przyznać w kategorii „Najładniejsza palma nietradycyjna”
-I miejsce dla Zespołu Śpiewaczy „Cymbrzanki” z miejscowości Huta,
– II miejsce dla Świetlicy Wiejskiej w Pawłowie,
– III miejsce dla Zespołu „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, – wyróżnienie dla Katarzyny Stelmarczyk.
W kategorii „Najładniejsza palma duża” komisja przyznała:
– I miejsce dla Zespołu „Kumosie” z Sadku,
– II miejsce dla Zespołu Ludowego „Zaborowianki” z Zaborowia,
– III miejsce dla Zespołu Obrzędowego „Ostatki” z Ostałowska,
– wyróżnienie dla Przedszkola Samorządowego nr 2 w Szydłowcu.
W kategorii „Najładniejsza palma tradycyjna” komisja przyznała:
– I miejsce dla Danuty Woźniak ze Zdziechowa,
– II miejsce dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im Jana Pawła II,
– III miejsce dla Danuty Gawędy z Wysokiej.
W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Zespół Sąsiadeczki z Chustek, Zespół Śpiewaczy „Pawłowianki”, Koło Gospodyń z Załawy.
W plebiscycie publiczności w kategorii „Najładniejsza palma duża” największa liczba głosów została oddana na palmę zgłoszoną przez Zespół „Kumosie” z Sadku. W kategorii „Najładniejsza palma tradycyjna” największą liczę głosów publiczności zebrała palma zgłoszona przez Świetlicę „Nazaret”. W kategorii „Najładniejsza palma nietradycyjna” największą liczę głosów zebrała palma zgłoszona przez Zespołu Śpiewaczy „Cymbrzanki
/Fotoreportaż/Marcin Banaszczyk/Nasz Szydłowiec/