Zbiórka prowadzona była od 05 do 16 grudnia w dziesięciu placówkach KSWP działających na terenie województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Na rzecz akcji przekazywać można było zarówno rzeczy nowe, jak i niezniszczone rzeczy używane.

Zebrane bajki dla dzieci, kolorowanki, lektury szkolne, książki fabularne, słowniki oraz zabawki (m.in. maskotki, lalki, samochodziki, klocki, puzzle, gry edukacyjne itp.) przekazane zostały, jako prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia, dzieciom i młodzieży z uboższych rodzin, akże maluchom przebywającym w szpitalach i domach dziecka – część z nich zasiliła również zasoby placówek opiekuńczo – wychowawczych oraz świetlic środowiskowych.

„W województwie mazowieckim książki i zabawki przekazaliśmy między innymi podopiecznym Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Łaziskach koło Szydłowca oraz wychowankom Placówki Rodzinnej numer 10 w Radomiu” – mówi Prezes KSWP, Marek Mika.

Zebrane rzeczy trafiły również do Domu Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, a także do dzieci i młodzieży z województwa świętokrzyskiego (m.in. do Klubu Integracji Społecznej MOPS w Skarżysku Kam., Świetlicy Środowiskowej PLUS w Kielcach, Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Ostrowcu Św. oraz na oddział dziecięcy Szpitala w Końskich).

Sukces akcji jest zasługą zarówno osób prywatnych, które chętnie dzieliły się posiadanymi zasobami książek i zabawek, jak i szkół, które bardzo licznie odpowiedziały na podjętą inicjatywę.

„Do osiągnięcia efektu, który przerósł nasze oczekiwania, przyczyniły się również media, które z wielkim zaangażowaniem informowały o realizowanej inicjatywie i jej szczytnym celu.” – dodaje Marek Mika.

Akcja przyczyniła się nie tylko do wywołania uśmiechów na twarzach obdarowanych dzieci i młodzieży – stała się również wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieli pozbyć się nadmiaru książek i zabawek w inny sposób, niż poprzez ich wyrzucanie.