O 13 i 9 ton za dużo ważyły dwie ciężarówki przewożące piach na budowę nowej drogi. Przeładowane wywrotki zatrzymał patrol mazowieckiej ITD na odcinku ekspresowej „siódemki” koło Szydłowca. Transport wstrzymano do momentu usunięcia nadmiaru ładunku. Przewoźnikom grożą teraz wysokie kary za niszczenie dróg. 

Dwie przeładowane ciężarówki wyjechały przed radiowóz ITD, gdy inspektorzy jechali w środę rano (17 kwietnia) do punktu kontrolnego przy ekspresowej „siódemce” koło Szydłowca. Jak się okazało, czteroosiowe wywrotki przewoziły piach z jednej z okolicznych kopalni na budowę zachodniej obwodnicy Skarżyska – Kamiennej.

Obie ciężarówki skierowano do punktu kontrolnego ITD w celu sprawdzenia ich rzeczywistej wagi i nacisków na osie. Samochody mogące ważyć maksymalnie 32 tony ważyły z ładunkiem 45 ton i 41 tony. Wywrotki były zatem przeciążone odpowiednio o 13 i 9 ton.

Kierowcy zostali ukarani mandatami i otrzymali zakaz dalszej jazdy do momentu rozładunku nadmiaru piachu na inne ciężarówki. W tym celu konieczny był przyjazd koparki na punkt kontrolny ITD. Za stwierdzone nieprawidłowości w transporcie wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne z ustawy o transporcie drogowym i prawo o ruchu drogowym. Przedsiębiorcom grożą teraz kary po 25 tysięcy złotych.

foto i info: ITD Radom