W X tomie „Świętokrzyskich Studiów Archiwalno-Historycznych” ukazał się artykuł pt. „Czesław Antecki (1880-1923). Szkic biograficzny”.
Autorem artykułu jest Mikołaj F. Wilk – pracownik Działu Historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Autor podjął temat życia i działalności Czesława Anteckiego, znanego w Szydłowcu działacza samorządowego i społecznego oraz gospodarczego.
„Artykuł jest biografią przedsiębiorcy kamieniarskiego i samorządowca z Szydłowca – Czesława Anteckiego. W 1916 r. znalazł się on w strukturach lokalnego samorządu. Do śmierci zasiadał w Radzie Miasta. Podczas okupacji austriackiej pełnił funkcję Komisarza Miasta. W latach 1919–1920 był burmistrzem Szydłowca oraz w 1922 r. tymczasowo pełnił jego obowiązki. Od 1917 r. do śmierci był członkiem Sejmiku Powiatowego Koneckiego. Pracował w nim w trzech komisjach stałych i doraźnie w dwóch innych. Był zaangażowany w projekty gospodarcze i społeczne w Szydłowcu i powiecie koneckim. Często je inicjował. Z tych względów zaprezentowano w artykule problemy poruszone przez samorząd w latach 1916–1923. Uwzględniono przede wszystkim kwestie, w których udział miał Antecki. Były to głównie: aprowizacja powiatowa w czasie I wojny światowej i tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, regulacja czasu pracy w przemyśle i handlu w powiecie koneckim, projekt budowy kolei do Szydłowca, profesjonalizacja ochotniczych straży pożarnych w powiecie koneckim, budownictwo komunalne i publiczne w powiecie, szkolnictwo zawodowe (rzemieślnicze) na tym obszarze, budowa pomnika Kościuszki w Szydłowcu. Artykuł przypomina sytuację samorządu Szydłowca w latach 20. XX w. Podejmuje również możliwie szczegółowo działalność gospodarczą Anteckiego. Znajdują się w nim też podstawowe fakty z jego życia prywatnego – pochodzenie i krąg rodzinny.” (streszczenie)
Wspomniany tekst ukazał się na stronach 123-144 X tomu „Świętokrzyskich Studiów Archiwalno-Historycznych” z 2021 r. Czasopismo to jest naukowym periodykiem dotyczącym historii i archiwistyki. Ukazujące się tam teksty są recenzowane przez uznanych specjalistów w danej dziedzinie. Czasopismo wydawane jest wspólnie przez Archiwum Państwowe w Kielcach i Kieleckie Towarzystwo Naukowe.
Autor pragnie kontynuować badania nad życiem i działalnością Czesława Anteckiego. Z tego względu prosi osoby mające pamiątki po nim, jak też po ludziach mających z nim większą lub mniejszą styczność o ich przekazanie bądź udostępnienie.
Już niebawem publikacja będzie dostępna dla czytelników w Regionalnym Centrum Biblioteczno-Multimedialnym przy ul. Kolejowej 9b oraz w szydłowieckiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu (ul. S. Staszica 3).
Książka jest również do nabycia w Kieleckim Towarzystwie Naukowym.