W czwartkowe popołudnie (7.12.2017) Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu wypełniło się młodzieżą i stałymi gośćmi, którzy zebrali się specjalnie by wysłuchać referatu profesora Andrzeja Bieńkowskiego.

Wystąpienie poświęcone było skrzypkom ludowym z regionu radomskiego i szydłowieckiego czyli terenom, gdzie jeszcze do niedawna muzykanci wiejscy odgrywali bardzo ważną rolę społeczną, będąc nieodłącznym i jednym z ważniejszych elementem podczas wesel, zabaw i świąt rodzinnych. Prezentowane nagrania pochodziły z badań terenowych A. Bieńkowskiego, których dokonał w latach 80-tych. Podczas swojej edukacyjnej opowieści przedstawił on najważniejszych muzyków ludowych z regionu, pośród których znaleźli się min. znany wszystkim Marian Bujak czy Józef Wrzesień, genialne dziecko Jerzy Łudczak, jedyna kobieta skrzypaczka w regionie Maria Korczyńska, Bracia Wyrwińscy w kapeli z harmonią pedałowa czy legendarny Józef Zaraś uważany w opinii wiejskiej za najlepszego skrzypka. Prezentowane filmy, charakterystyczne wykonania i ciekawe sylwetki skrzypków na pewno na długo zostaną w pamięci wszystkim gościom Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie wykładem młodzieży z Zespołu Szkół im. Korpusu Obrony Pogranicza w Szydłowcu, którzy licznie przybyli na spotkanie.

Wykład był ostatnim wydarzeniem projektu „Ludowe stradivariusy”, realizowanego przez MLIM w Szydłowcu w 2017 roku, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.