82 lata temu, jeszcze w czasie walk naszego wojska z Niemcami, na rozkaz dowódcy obrony Warszawy, gen. Juliusza Rómmla została powołana Służba Zwycięstwu Polski. Był to początek powstawania Polskiego Państwa Podziemnego.

W 82. rocznicę tego wydarzenia w szydłowieckiej farze została odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. dziekana Marka Kucharskiego z udziałem pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli samorządu gminnego i powiatowego.

Po eucharystii delegacje kombatantów, samorządowców, nauczycieli, uczniów szkół i lokalnych działaczy udały się do Parku Niepodległości. Mszę świętą oraz dalsze uroczystości, uświetnił swoją grą, trębacz z Miejskiej Orkiestry Dętej, Marian Nowak.

Zebranych uczestników uroczystości przywitał Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im H. Sienkiewicza w Szydłowcu, Karol Kopycki, po czym odegrano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie zmówiono modlitwę za poległych Polaków, którą poprowadził ksiądz Dziekan, który przypomniał także słowa kardynała Wyszyńskiego: Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej.

Historyczną notę na temat działań żołnierzy podziemia odczytał Jerzy Bąk – sekretarz Światowego Związku Żołnierzy AK koło Szydłowiec, po czym delegacje złożyły biało-czerwone kwiaty przy pomniku upamiętniającym żołnierzy podziemia.

Kwiaty złożyła delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Szydłowiec z prezesem Zofią Pawlak, Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki wraz z radnymi Rady Powiatu oraz Burmistrz Szydłowca Artur Ludew wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Plewą.

Po uroczystościach w parku, złożono kwiaty przy pomniku Tajnej Organizacji Nauczycielskiej znajdującym się na terenie miejscowego liceum, a następnie w lesie na Korzonku pod obeliskiem upamiętniającym czternastu mieszkańców Ćmielowa zabitych strzałem w tył głowy, 3 sierpnia 1944 roku w Szydłowcu, o czym opowiedziała Zofia Pawlak.

Pani Prezes podziękowała, że po raz kolejny Szydłowiec pamiętał o rocznicy powstawania Polskiego Państwa Podziemnego i godnie uczcił bohaterów walczących o wolność Polski.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez nas relacji wideo z obchodów:

info: UM Szydłowiec