83 lata temu, 27 września 1939r., powstała Służba Zwycięstwu Polski – zaczątek Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem na skalę światową – mimo okupacji działało sądownictwo, władze wykonawcze, szkolnictwo i organizacje pomocowe.

27 września mieszkańcy gminy Szydłowiec wspólnie z samorządowcami uczcili 83. rocznicę powstania tajnych struktur państwa polskiego.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele św. Zygmunta pod przewodnictwem ks. dziekana Marka Kucharskiego. Nabożeństwo odprawione zostało w intencji tych, którzy nie zawahali się stanąć w obronie Ojczyzny, nawet za cenę własnego życia. Kazanie wygłosił ks. Arkadiusz Bieniek, który prosił zgromadzonych, aby pamiętali, że po pierwsze są Polakami i że Polska jest ich, naszym domem. Zwracał się również z apelem o żywą pamięć o tych, którzy nigdy nie wyrzekli się Ojczyzny, zaznaczając, że Rzeczpospolita Polska nigdy w swojej krwawej historii nie podpisała aktu kapitulacji.

Podczas mszy wręczono medale za opiekę nad dziedzictwem Armii Krajowej proboszczowi szydłowieckiej fary ks. Markowi Kucharskiemu oraz ks. Arkadiuszowi Bieńkowi.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli do Parku Niepodległości, gdzie zgromadzonych powitał Karol Kopycki – dyrektor szydłowieckiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza. Po odegraniu Hymnu Narodowego, wspólną modlitwę za poległych Polaków poprowadził ks. dziekan Marek Kucharski, który podkreślił niezwykłą rolę nauczycieli walczących o polskość w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Następnie głos zabrał Jerzy Bąk – sekretarz Światowego Związku Żołnierzy AK, który przybliżył historię Polskiego Państwa Podziemnego.

Hołd bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny oddano, składając wiązanki biało- czerwonych kwiatów i zapalając znicze. Kwiaty złożyła delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Szydłowiec z prezesem Zofią Pawlak, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki oraz burmistrz Szydłowca Artur Ludew wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Plewą i radnym Pawłem Blochem.

Uroczystość uświetnili członkowie Miejskiej Orkiestry Dętej – werblistka, która grała podczas składania kwiatów oraz trębacz, który odegrał utwór „Śpij kolego w ciemnym grobie”.

Przedstawiciele samorządu gminnego i delegacje udali się również pod pomnik poświęcony pamięci działaczy Tajnej Organizacji Nauczycieli, usytuowany przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza. Dyrektor szkoły przypomniał o idei powstania pomnika i o działaniach konspiracyjnego nauczania w czasie wojny. Warto pamiętać, że pomnik przedstawia okno; nauczyciele otwierając je, dawali uczniom znak, że mogą wejść bezpiecznie na lekcje.

Kwiaty i znicze złożono także pod pomnikiem w Korzonku. Zofia Pawlak – przewodnicząca szydłowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przypomniała historię zamordowanych przez Niemców Polaków. Chwilę zadumy dopełniła modlitwa.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego ustanowiono uchwałą Sejmu RP z dnia 11 września 1998 r. Wyrażała ona szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość.

Info. Urząd Miejski w Szydłowcu