Temat ferm zwierząt hodowanych na futra powrócił ostatnio ze wzmożoną siłą do debaty publicznej. Wszystko za sprawą rządu, „piątki Kaczyńskiego” dla zwierząt, zwolenników i przeciwników ustawy.

Gazeta Wyborcza tydzień temu (w piątek 25 września) przypomniała, że z tematem ferm norek mamy do czynienia na ziemi szydłowieckiej.

Chodzi o fermy norek w miejscowości Krzcięcin w gminie Szydłowiec. Na miejscu pojawił się dziennikarz dziennika Paweł Rutkiewicz, który zrobił zdjęcia terenu na której znajduje się ferma, próbował rozmawiać z jej pracownikami (nie chcieli komentować, bali się, że stracą pracę), a także z jej właścicielem, przedsiębiorcą z Szydłowca, który odmówił jakiegokolwiek komentarza, a dziennikarz bardzo barwnie opisał spotkanie „twarzą w twarz” z właścicielem.

Jedna z mieszkanek Krzcięcina wyraziła się w artykule, że „Muszę prowadzić wózek szosą, bo łąka przy fermie tak śmierdzi, że krowa nie chce nią chodzić, ani jeść trawy z tej łąki”. Mieszkańcy uważają, że gnojówka z fermy dostaje się do gruntu, a nie tak miało być. Uciekające z fermy norki mają dusić kury, co zostało zgłoszone na policję.

W artykule pojawia się również Paweł Rawicki ze stowarzyszenia Eko – Szydłowiec, który z właścicielem ferm w Krzcięcinie zetknął się w 2015 roku, kiedy ten chciał wybudować fermę norek w Zdziechowie, również w gminie Szydłowiec. Wówczas zaprotestowali mieszkańcy, o brak zgody na budowę fermy prosili samorządowców, pisali list do ówczesnej premier RP Ewy Kopacz, interweniowali gdzie się da, o sprawie pisały media ogólnopolskie i lokalne, w Zdziechowie pojawiła się również telewizja TVP Info z programem interwencyjnym. Budowę fermy udało się zatrzymać.

Temat ferm futrzarskich z pewnością będzie jeszcze wracał w skali kraju, czy w skali Szydłowca? Tego nie wiemy, jedno jest pewne kolejnej fermy jakiemukolwiek inwestorowi nie będzie łatwo wybudować. Mieszkańcy wiedzą już jak temu zapobiec.

Poniżej skany z piątkowego artykułu w Gazecie Wyborczej, opublikowane na fb stowarzyszenia Eko Szydłowiec.

TUTAJ nagranie programu zrealizowanego przez TVP Info właśnie w Zdziechowie.

Kto ważniejszy? Ludzie czy norki? Mieszkańcy nie chcą fermy norek w pobliżu swoich domów!

Stowarzyszenie „ES” Eko pisze list do premier Kopacz. W sprawie planowanej hodowli norek.