W wyjątkowy sposób rozpoczął się przedświąteczny tydzień w Zespole Szkół im. KOP bowiem salę widowiskową wypełniły dźwięki najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu młodych ludzi z dwunastu okolicznych szkół.

W ten sposób, dzięki świetnemu pomysłowi i ciężkiej pracy Jarosława Ruzika, zainicjowany został Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Już od 9 rano gromadzili się widzowie i wykonawcy z opiekunami, którzy z radością odpowiedzieli na zaproszenie do wspólnego kolędowania.

Koncert prowadzili uczniowie naszej szkoły – Paulina Krzysztofik i Jakub Tyka, a wśród wykonawców byli oczywiście soliści, duety, kwartety i jeden duży zespół dziecięcy „Radosne Nutki” z Mirowa, który wyróżniał się nie tylko liczbą śpiewaków, ale także wyglądem. Kolorowe ludowe stroje „Nutek” bardzo ubarwiły naszą szkolną scenę. Trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy świetnie przygotowali swoje wystąpienia. Zarówno dobór repertuaru jak i wykonanie przypadło do gustu widowni.

Tradycyjne kolędy takie jak „Mizerna cicha”, „Cicha noc”, czy „ Oj maluśki, maluśki” i te nowsze np. „Mario, czy Ty wiesz?”, „Cicha noc nad Palestyną”, „Znak Pokoju” wprowadziły niezastąpiony bożonarodzeniowy klimat. Wesołe pastorałki takie jak „Przychodzimy do stajenki”, „Łokarynki,fujarecki”, czy „Pastorałka od serca do ucha” przeplatały się z refleksyjnymi nutami i tekstami typu „Gdy śliczna Panna, czy „Kolęda dla nieobecnych”. Tak jak to jest w każde Boże Narodzenie – radość z przyjścia na świat Zbawiciela i spotkania z najbliższymi miesza się z melancholią, a czasem smutkiem związanym, na przykład, z kolejnym pustym miejscem przy stole. Takie są te nasze polskie kolędy – jak życie – pełne emocji, oddają blaski i cienie, cieszą i wzruszają. Dlatego tak bardzo je wszyscy kochamy. Dobrze, że na naszym festiwalu nie powołano jury do oceny i typowania zwycięzców, bo byłby to trudny orzech do zgryzienia. Wszyscy zasłużyli na wyróżnienie. W przerwie koncertu zaproszono uczestników na świąteczne pierniczki i ciepły napój ufundowane przez Radę Rodziców, a na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy „Przybieżeli do Betlejem” po czym wykonawcy otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe i anonimowych sponsorów. Ksiądz dziekan Adam Radzimirski obdarował szkoły płytami z polskimi kolędami. Pani dyrektor Maria Michajłow gorąco podziękowała wszystkim za zaangażowanie życząc miłości rodzinnej w magicznej atmosferze świąt Bożego Narodzenia.

W pierwszym Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek udział wzięli:

 • Hubert Murza, Karolina Gąska, Paweł Kołodziej, Anna Wiśniewska (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego)
 • Sandra Gawin, Zuzanna Szymczyk, Natalia Lużyńska, Karina Śpiewak (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Wysokiej)
 • Łucja Mamla (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Biskupa Jana Chrapka w Majdowie)
 • Maja Woźniak (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Ciepłej)
 • Zuzanna Kaluga, Kinga Serwa, Wiktoria Kaczor, Julia Sasal (Publiczna Szkoła Podstawowa im Tadeusza Kościuszki w Jastrzębiu)
 • Maria Stolarska, Małgorzata Sowińska-Dąbrowska (Szkoła Podstawowa im. Mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Chlewiskach)
 • Julia Kacprowicz (Publiczna Szkoła Podstawowa w Wałsnowie)
 • Zuzanna Knop, Jakub Tyka, Paulina Krzysztofik, Jakub Klepaczewski, Jacek Szewczyk, Cezary Żak (Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu)
 • Wiktoria Angrecki (Publiczna Szkoła Podstawowa w Gąsawach Rządowych)
 • Karina Czarnota (Publiczna Szkoła Podstawowa w Bieszkowie Dolnym)
 • Aleksandra Kiljanek (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu)
 • Zespół ‘Radosne nutki” (Publiczna Szkoła Podstawowa w Mirowie)

Nagłośnienie koncertu zapewnili uczniowie Technikum Informatycznego: Dawid Gnat, Dawid Woźniak, Kacper Polewczyk i Cezary Żak.

Podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli festiwal kolęd, ale szczególnie na uznanie zasługuje inicjator i główny organizator wydarzenia – nauczyciel jęz. angielskiego i opiekun samorządu szkolnego Jarosław Ruzik.

Więcej zdjęć TUTAJ

Info: Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza