15 lutego 2019 roku Szkołę Podstawową w Orońsku odwiedził Przemysław Ziemba – Prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko w ramach realizowanego od kilku lat projektu spotkań z ciekawymi ludźmi.

Podczas prezentacji zaproszony gość wyjaśnił uczniom co jest przedmiotem zainteresowania numizmatyki, scharakteryzował zakres funkcjonowania Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, a także przedstawił wiele ciekawostek dotyczących zabytkowych jak też współcześnie emitowanych monet.

W szczególności opowiadał o pierwszych monetach polskich, nietypowych środkach płatniczych, monetach kolekcjonerskich, czy też pokazał zdjęcie największej monety świata, wykonanej ze złota i ważącej około jednej tony.

Przemysław Ziemba mówił też o technikach wytwarzania monet, materiałach wykorzystywanych w przeszłości i obecnie do wytwarzania monet, błędach podczas ich produkcji, sposobach wyceny numizmatów, a także poruszył zagadnienie odnalezionych zabytkowych monet na terenie Gminy Orońsko, które aktualnie znajdują się w Muzeum w Lublinie.

Prezentowana tematyka wzbudziła duże zainteresowanie, uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących zarówno problematyki numizmatycznej, jak też pasji Przemysława Ziemby. Po zakończeniu części merytorycznej uczniowie ustawili się w długiej kolejce po autograf gościa, a także zaprosili go do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.