W czasach obecnych tańsze okna PCV mają dwie szyby i to na dokładkę klejone, choć istnieją też modele o trzech szybach. Rzecz jasna w przypadku okien aluminiowych jest podobnie i co najważniejsze nawet okna drewniane też tak się dzielą.

Wiele znaczy też i to, że okna o trzech szybach też więcej kosztują i co równie istotne są to trwalsze modele, bo w takie okno może uderzyć piłka lub nawet kamień. W tym drugim przypadku powstanie przynajmniej jakiś odprysk, czyli uszkodzenie jest pewnym, choć i tak wiele zależy od masy danego kamienia. Walory związane z trwałością w tym przypadku znaczą sporo, ale lepsza izolacja termoakustyczna to w tym przypadku ten najistotniejszy plus, bo tu nie chodzi o to jak dane okno znosi napór wiatru, ale też i o to jak izoluje w zimę.

Czy zmiana elewacji wraz z oknami to dobry pomysł?

Dla dość wielu z nas to upiększenie domu to ocieplenie jego, stworzenie nowej elewacji i wymiana okien na te z trzema szybami. Taka zmiana jest dość drastyczną i to zwłaszcza w przypadku wiekowych budynków. Mowa tu dokładnie o tym, że ocieplanie styropianem murów stawianych na zaprawie wapiennej to dla wielu specjalistów błąd, bo tego typu ściany mogą pękać. Wiele znaczy też i to, że okna PCV z trzema szybami nie współgrają z wiekową konstrukcją, jeśli chodzi o sferę estetyczną. Tego typu argumenty niektórych mogą przekonać, ale pewna część z nas i tak postawi na okna z tworzywa z trzema szybami i na ocieplenie wiekowego budynku styropianem. Tak najtaniej się zmienia oblicze budynku, jeśli chodzi o to, co widać z zewnątrz. Kluczowe znaczenie ma też i to, że koszty ogrzania danego budynku zmaleją i to znacznie. Tego typu argumenty przekonują wielu do ocieplenia domu i do zmiany okien, bo taka zmiana nie jest drogą i co równie istotne może coś takiego wykonać jedna firma budowlana świadcząca usługi ogólno budowlane, czyli od strony wykonania taka zmiana też może być tą nie skomplikowaną i opłacalną dla typowego obywatela, który od tak sobie nie może zamontować markowych drewnianych okien w wiekowym budynku.

Inne zalety trzech szyb.

Pewnym jest to że okna o trzech szybach są bardziej odpornymi na wypaczenie przez wiatr i dają lepszą izolację, ale w sensie wizualnym nie różnią sią zbytnio od modeli z dwiema szybami. Obecnie takie okna są też droższymi od tych z dwiema szybami. Argumenty tego rodzaju słyszy się dość często, choć niektórzy wolą się także chwalić tym, że mają okna o trzech szybach. Takowych rzecz jasna raczej nikt nie będzie kradł, bo wycięcie ich z otworu okiennego to cała masa pracy, czyli zbyt wiele wysiłku. Natomiast sam plus polegający na chwaleniu się tymi o wiele lepszymi oknami to nie jakaś wygrana na loterii. Kilkanaście lat temu taki news mógł być z lekka zadziwiającym, ale teraz na tego typu okna może sobie pozwolić niemal każdy, czyli niemal każdy może zmodyfikować własny dom i to za niezbyt duże pieniądze. Jednym słowem teraz okna o trzech szybach to nie jakaś klasa wyższa, chyba że są to okna drewniane z drewna dębu, które mają te trzy szyby i na dokładkę pewną ilość ozdobnych detali.

Zapraszamy na NovoBudowa.pl