Oszczędzanie przychodzi z trudem; wymaga opanowania się oraz nauki czy zmiany pewnych przyzwyczajeń i nawyków. Warto jednak nauczyć się, jak oszczędzać – daje to bowiem wiele korzyści.

Każdy, kto chociaż przez chwilę chciał pojąć trudną sztukę oszczędzania, wie, jak trudno jest tego dokonać. Szczególnie kiedy mówimy o systematycznym oszczędzaniu, które w przyszłości ma przynieść określone korzyści. Z czym wiąże się oszczędzanie i dlaczego tak trudno jest wyrobić w sobie odpowiednie nawyki finansowe?

 

Nie lubimy zmian

Na samym wstępie warto podkreślić, że człowiek z natury nie lubi wszelkich zmian, szczególnie jeśli mają być długotrwałe i niosą ze sobą pewien rodzaj dyskomfortu – na przykład ograniczeń. Nic więc dziwnego, że jeśli nie jesteśmy konsekwentni, to prędzej czy później powrócimy do swoich starych nawyków. Dlaczego jednak mowa o nawykach, jeśli omawiamy sztukę oszczędzania?

Przede wszystkim dlatego, że oszczędzanie wymaga zmiany nawyków. Co warte podkreślenia – wszelkie nawyki czy zmianę przyzwyczajeń należy wprowadzać powoli i nieśpiesznie, ponieważ wszelkie radykalne zmiany spotkają się z naszym wewnętrznym oporem, wskutek czego powrócimy do starych nawyków.

 

Nie impulsywne, a przemyślane wydatki

Drugą kwestią, która zasługuje na większą uwagę w kontekście skutecznego oszczędzania, jest powstrzymywanie się przed impulsywnymi zakupami. Kupowaniem tych przedmiotów, które nie tyle nie są nam do potrzebne, co decyzję o ich kupieniu podjęliśmy w przeciągu chwili w sklepie. Sklepowe półki przyciągają nasz wzrok, a różnego rodzaju sklepy znają sposoby i techniki na zachęcenie konsumentów do zakupu dodatkowych artykułów.

Jeżeli powstrzymamy się przed impulsywnym kupowaniem, to zobaczymy, że takie zachowanie pozytywnie wpłynie na nasze finansowe wyniki. Warto zatem robić zakupy w przemyślany sposób i optymalizować swoje wydatki.

Dobrze jest również prowadzić pewnego rodzaju notatnik czy dziennik, w którym zapisywalibyśmy wszelkie nasze wydatki. Warto również je pokategoryzować, ponieważ może dać to ogólny pogląd na to, co pochłania najwięcej naszych pieniędzy. Dzięki takim zapiskom będziemy w stanie w o wiele wydajniejszy sposób przeprowadzić optymalizację wydatków. Może również okazać się, że by zaoszczędzić większą sumę wystarczy nam jedynie rozsądne oszczędzanie.

Podsumowując, rozsądek finansowy nie jest łatwy w praktykowaniu, bardzo często sami siebie potrafimy przekonać do zakupu danej rzeczy. Padają wówczas takie argumenty, że „ciężko pracuję, to powinienem sobie kupić” czy „i tak później będę to kupował”. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, to warto znaleźć sobie odpowiednie kontrargumenty, dzięki którym przestaniemy kupować impulsywnie i zadbamy o dobre warunki dla naszego oszczędzania.

Warto o tym pamiętać, szczególnie kiedy mam w planach oszczędzenie większej sumy. Należy także podkreślić, że wyrobione nawyki zostaną z nami na dłużej, nawet jeżeli regularne i rozsądne oszczędzanie nie będzie nam potrzebne.

Artykuł przygotowany
został przez Konsorcjum Finansowe specjalizujące się w pożyczkach pod zastaw nieruchomości na terenie całej Polski