Wynajem mieszkania może przysporzyć wiele problemów jego właścicielowi. Najemcy są w końcu różni, a w mediach bardzo dużo słyszy się o nieopłaconych czynszach, zniszczonych pomieszczeniach i innych czynnościach, świadczących o niedotrzymywaniu warunków umowy przez lokatorów. Jak się przed tym ochronić i nie dopuścić do problemów z wierzytelnościami?

Zabezpiecz się kaucją

Pierwszym, najprostszym „straszakiem” na podnajemców jest ustalenie kaucji. Najczęściej wynosi ona tyle, co dwumiesięczny czynsz za nasze mieszkanie. Jest to dobra metoda, która sprawdza czy potencjalny lokator jest w ogóle wypłacalny. Po drugie, kaucja zabezpiecza nas w przypadku ewentualnych zniszczeń, dokonanych przez najemcę. Koszty naprawy oraz materiałów remontowych odejmujemy wówczas z kaucji, a resztę oddajemy lokatorowi. W przypadku najmów długoterminowych nie jest to jednak wystarczające zabezpieczenie. Niejednokrotnie, potencjalni najemcy pożyczają pieniądze na kaucję od znajomych, byle wykazać się przed właścicielem, a później nie płacą czynszu, przysparzając nam wielu kłopotów.

Udaj się do notariusza

Najlepszym zabezpieczeniem się w kwestii najmu jest zawarcie umowy pomiędzy stronami u notariusza. Prawnik dopilnuje nie tylko wszelkich formalności, ale na nasze życzenie, może również sprawdzić wiarygodność potencjalnych lokatorów. Dodatkowo, warto wiedzieć, iż umowy najmu zawierane przed notariuszem mają o wiele większą moc ważności w przypadku np. rozpraw sądowych. Zyskujemy wówczas pewność, że odzyskamy należne nam pieniądze. Notariusz jest też osobą o takich kompetencjach, które pozwolą na optymalną konstrukcję wszelkich zapisów umowy. W końcu to właśnie ten dokument ma chronić nasze interesy.

Orły Prawa – zwycięzcy

Takie umowy muszą być sporządzane przez osoby, które doskonale orientują się w temacie najmu nieruchomości, są empatyczne oraz otwarte na spełnianie oczekiwań swoich klientów. Właśnie takich notariuszy znajdziesz w rankingu plebiscytu Orły Prawa: https://www.orlyprawa.pl/cities/.

Wyszczególnione są tam tylko te kancelarie notarialne, które głosami przeważającej ilości klientów świadczyły usługi na najwyższym możliwym poziomie. Wybierając Orła Prawa, wiesz, że Twoja przyszłość jest w dobrych rękach.

foto. https://unsplash.com/photos/N90LM3A5AZQ