Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: wedle prognoz do czwartku 3 sierpnia temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Warto przestrzegać podstawowych zasad zachowania w czasie upałów. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 25 osób.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w poniedziałek słupki będą wskazywać do 31 stopni. W kolejnych dniach wysoka temperatura będzie się utrzymywać, we wtorek prognozowane są 33 stopnie. W środę będzie najwyższa temperatura – do 36 stopni. W czwartek wyniesie 31 stopni. Wysoka temperatura może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Upały są szczególnie groźne dla osób starszych, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

– unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia

– osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;

– chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;

– osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;

– pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane)

– osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;

– w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie) ale unikać skrajnych zmian temperatur;

– unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);

– spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;

Nie zapominajmy o zwierzętach

– nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.:

– bóle i zawroty głowy

– osłabienie

– nudności

– zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności

– gorączkę, dreszcze, czy drgawki

– przyśpieszenie tętna

Należy:

– ułożyć poszkodowanego w cieniu

– podać wodę (jeśli jest przytomny)

– nałożyć zimne kompresy

– wezwać pomoc medyczną

Ostrzeżenia pogodowe oraz szczegółowa prognoza dla danego regionu są dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej www.pogodynka.pl.

Nie zapominajmy też o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 25 osób, w 2016 roku – 46 osób, a w 2015 r.– 50 osób. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są kąpieliska niestrzeżone – rzeki, stawy, wyrobiska i żwirownie. Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach, gdzie są ratownicy. Służby (policja, WOPR, straż miejska) kontrolują kąpieliska, a także miejsca objęte zakazem kąpieli. Mazowiecki Urząd Wojewódzki stworzył spot zwracający uwagę na problem pozostawiania dzieci bez nadzoru rodziców w czasie wypoczynku nad wodą (dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=aqQi02eBWtc\ ) w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.