W Szydłowcu niebezpiecznym miejscem w którym lubią kąpać się, pływać i skakać do wody są popularne „skałki”.

W okresie wakacyjnym niestety dość często słyszy się o niepotrzebnej śmierci spowodowanej nieuwagą w wodzie.

Należy pamiętać, że tam gdzie mamy czerwoną flagę i znak „zakaz kąpieli” nie należy wchodzić do wody.

Oto kilka rad, dzięki którym być może uda się uniknąć choć niektórych tragedii:

– Pływać należy tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie znajduje się ratownik WOPR. Nie wolno pływać w miejscach, w których kąpiel jest zakazana – o fakcie tym najczęściej informują znaki i tablice. Nie wolno także pływać w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

– Należy bezwzględnie przestrzegać regulaminu kąpieliska, na którym się znajdujemy oraz uwag i zaleceń ratownika WOPR.

– Nie należy wchodzić do wody, której temperatura wynosi poniżej 14oC; optymalna temp. wody do kąpieli wynosi 22 – 25oC.

– Nie wolno pływać podczas burzy, mgły oraz podczas gdy wieje porywisty wiatr.

– Nie wolno skakać rozgrzanym do wody. Przed wejściem do wody należy schłodzić całe ciało wodą – unikniemy wówczas wstrząsu termicznego, którego skutki mogą być tragiczne.

– Nie należy pływać w miejscach, gdzie znajduje się dużo wodorostów lub tam, gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy.

– Nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych. Może to skończyć się kalectwem, a nawet śmiercią. W takich miejscach absolutnie zabronione są skoki na tzw. „główkę”.

– Nigdy nie wolno pływać po spożyciu alkoholu.

– Nie wolno wypływać w głąb jezior, rzek czy zbiorników wodnych na materacach, małych pontonach, kołach ratunkowych oraz innych środkach pływających, które są mało stabilne, gdyż większa fala czy silniejszy wiatr może doprowadzić do wywrotki.

– Kąpiąc się w kąpieliskach należy zwracać uwagę na osoby kąpiące się obok nas. Może się okazać, że ktoś potrzebuje właśnie pomocy. Jeśli nie będziesz mógł sam mu pomóc – zawiadom innych.

– Nie należy przeceniać swoich możliwości i umiejętności pływackich. W przypadku wystąpienia bolesnego skurczu mięśni należy zachować spokój i położyć się na plecach – ból powinien minąć.

Te kilka powyższych zasad powinno wystarczyć, aby bezpiecznie spędzać upalne wakacyjne dni nad wodą.

Warto zwrócić uwagę na to, gdzie wolny od zajęć szkolnych czas spędzają Wasze dzieci i uświadomić ich o istniejacym zagrożeniu nad wodą.

Powyższe zasady dotyczą oczywiście nie tylko tych, którzy wypoczywają w Szydłowcu lub w okolicach. Ostrzegamy wszystkich mieszkańców powiatu, którzy wypoczywają w Polsce lub poza granicami kraju.