„Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.”

W ubiegły piątek 1 czerwca, Teatr Poezji  i Muzyki „U Radziwiłła” przypomniał wszystkim jak wielką wartością jest miłość oraz przyjaźń. Spektakl „Mały Książę”, bo o nim mowa, przyciągnął do Szydłowieckiego Zamku tłumy widzów.

Sztuka „Mały Książę” opowiada o małym chłopcu, który wyrusza w podróż, w celu znalezienia przyjaciela. Akcja rozgrywa się na kilku fantastycznych planetach, na których bohater spotyka nietypowe i zaskakujące postacie.  Z każdym z bohaterów chłopiec przeprowadza krótką, na pozór banalną rozmowę, która w rzeczywistości dotyczy zasadniczych kwestii moralnych. Królowa w doskonały sposób uosabia ludzi, którzy zawsze podporządkowują sobie innych i cenią władzę ponad wszystko. Próżna – reprezentuje ludzi koncentrujących się jedynie na sobie. Latarnik jest typem człowieka pracowitego. Bankier to człowiek uważający dobra materialne za najważniejsze. Uczony zaś jest pseudonaukowcem. Wszyscy wykonują prace pozbawione najmniejszego sensu i celu. W sztuce pojawiają się także, tacy bohaterowie jak Pilot, Róża oraz Lis, dzięki którym Mały Książę dojrzewa do przyjaźni i miłości. Róża jest symbolem pięknej kobiety, miłości, ale także próżności. Nie jest ona ideałem, dzięki czemu  doskonale ukazuje to, że kocha się nie za piękno, ale za wszystko, nawet za wady, słabości i błędy. Tak samo jest z przyjaźnią. Nie możemy tylko brać – musimy także dawać. Od Lisa chłopiec uczy się, czym jest prawdziwa przyjaźń i na czym ona polega. Zaczyna rozumieć, że każdy człowiek ponosi odpowiedzialność za drugą osobę. Z kolei przyjaźń z Pilotem uzmysławia mu, jak bardzo był związany ze swą różą. Spektakl Mały Książę pozwolił na zatrzymanie się na chwilę w naszej zabieganej codzienności i przypomniał co tak naprawdę liczy się w życiu.

W przedstawieniu wystąpili: Mały Książę – TYMON SOBUTKA, Róża – JULIA NOJEK, Lis – MICHAŁ GOŁOSZ, Uczony – BARTEK STRZECHA, Bankier – JAKUB ŚWIERCZYŃSKI, Królowa – JULIA GÓRLICKA, Żmija – NATALIA KAMINIK, Latarnik – MARTYNA KWAPISZ, Próżna – HANNA SALA, Pilot – PAWEŁ GUZIK. Śpiew – ŻANETA SASIN, Opracowanie muzyczne – DANUTA KLEPACZEWSKA, Scenariusz I Reżyseria – SŁAWA LORENC HANUSZ. W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty piosenek zespołu PINK FLOYD.

Więcej zdjęć:

info: Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”

Fot. W . Wismont