Dokładnie 8 lutego 1427 roku bracia Jakub i Sławko nadali dotychczasowej osadzie prawa miejskie. Zostały one potwierdzone dokumentem , określającym prawa i powinności szydłowieckich mieszczan.

Data ta jest symbolicznie uznawana za początek Szydłowca jako miasta. W dokumencie z 1427 roku znajduje się pierwsza wzmianka o eksploatacji miejscowego kamienia, istnieniu rzemiosła tkackiego oraz młynarstwa i piwowarstwa.

W początkach XV w. miasto składało się z rynku, otoczonego czterema blokami działek, oraz piątego bloku przylegającego do terenu kościoła, usytuowanego wzdłuż południowej strony drogi wiodącej do Wąchocka. Rynek założono w miejscu dawnego placu targowego osady, który z grubsza wyregulowano. Na zapleczu wąskiego bloku znajdował się drewniany kościół parafialny, z cmentarzem. Własnością kościoła była południowa część miasta, otoczona drogą idącą do Woli Szydłowieckiej i drogą do Skarżyska. 

W 1401 roku została erygowana parafia i kościół pod wezwaniem św. Zygmunta Burgundzkiego. Parafia i kościół – na początku drewniany, od połowy XVI wieku murowany w stylu późnogotyckim, istnieją do dziś.

W ubiegłym roku Szydłowiec obchodził okrągły jubileusz 590-lecia nadania praw miejskich Szydłowcowi. Wydarzenia wspominające 1427 rok trwały przez 5 dni, a w programie uroczystości znalazły się m.in uroczysta sesja Rady Miejskiej, sportowy dzień rodzinny, quiz wiedzy o Szydłowcu, a także jubileuszowy koncert na zamkowym dziedzińcu.

W 2027 roku Szydłowiec będzie świętował 600 – lecie nadania praw miejskich. Miejmy nadzieję, że będzie to piękny rok dla naszego miasta 🙂 Będzie to druga rocznica 600-lecia obchodzona w naszym mieście, pierwszy taki jubileusz obchodziła parafia św.Zygmunta Króla w 2001 roku.

foto główne: Rynek w Szydłowcu, mal. J.Szermentowski, 1854 rok

TUTAJ relacja z ubiegłorocznego świętowania