Każda rocznica, zwłaszcza okrągła sprzyja refleksjom. Swoimi przemyśleniami podzieliła się Pani Agnieszka Chalastra, kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szydłowcu oraz Pan Roman Woźniak Wicestarosta Szydłowiecki.

Powiatowa Biblioteka Publiczna powstała 1 września 2009r. Jej podstawowym zadaniem jest nadzór merytoryczny nad 5 bibliotekami gminnymi i 6 filiami bibliotecznymi. Dla mieszkańców powiatu prowadzony jest Dział Udostępniania Książek i Informacji ale przede wszystkim dział Wiedzy o Regionie. Przy bibliotece działa Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Szydłowieckiej, które ma na celu m.in.: pogłębianie wiedzy historycznej i upowszechnianie jej w środowisku lokalnym, inicjowanie badań na przeszłością miasta Szydłowca i okolic, nawiązywanie kontaktów z osobami z różnych regionów Polski, które zainteresowane są Ziemią Szydłowiecką, popularyzację miejscowych tradycji i obyczajów, organizowanie zajęć popularyzujących historię, ochrona zabytków regionalnej kultury.

W bibliotece oprócz regionaliów gromadzone są również słowniki i encyklopedie, leksykony, albumy i atlasy. Są książki naukowe i popularnonaukowe gromadzone z myślą o uczniach i studentach oraz książki dla dzieci i młodzieży. Z roku na rok zwiększa się liczba czytelników oraz liczba wypożyczeń.

Aktualnie księgozbiór PBP w Szydłowcu liczy ponad 1000 woluminów. W ciągu tych minionych 5 lat biblioteka otrzymała 4 razy dotację z Biblioteki Narodowej na łączną kwotę 19 tys zł. Z środków własnych zakupionych zostało książek za blisko 20 tys.

W minionym roku zakończona została komputeryzacja, katalog on-line dostępny jest na stronie internetowej biblioteki, którą do dnia dzisiejszego odwiedziło blisko 33 tys czytelników.

Powiatowa Biblioteka Publiczna jest na razie niewielką placówką, ale podejmowane są różne przedsięwzięcia m.in. konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia dla dzieci, konferencje, prelekcje, które mają na celu promowanie książki, czytelnictwa, jak również działalność bibliotek z terenu Powiatu Szydłowieckiego.

Po przemyśleniach i podsumowaniach pięciu lat działalności biblioteki z prelekcją pt. ”Wrzesień 1939 r. Między Wisłą a Pilicą” wystąpił dr Sebastian Piątkowski, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Radomiu. Wykład wzbogacił pokaz starych fotografii z okresu okupacji, związanych z regionem oraz fragment niemieckiego filmu pod tytułem „Feldzug in Polen”, który przedstawiał niemiecką kampanię wojenną w Polsce we wrześniu 1939 roku. Pan Sebastian Piątkowski w swoim wystąpieniu nawiązał między innymi do Bitwy pod Barakiem oraz obozu jenieckiego, istniejącego w Szydłowcu.

Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze, ogromna w tym zasługa dr Sebastiana Piątkowskiego, który potrafi „wbić” słuchacza w fotel.

5latbiblioteka2

5latbiblioteka1